Изработка на уеб сайтове | Vipe Studio » Оптимизация » Какво е Schema? Ръководство за структурирани данни в WordPress

Какво е Schema? Ръководство за структурирани данни в WordPress

ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути

Schema markup (schema.org) представлява структуриран речник от данни, който помага на търсачките да разберат по-добре информацията на вашия уебсайт. По този начин те могат да предоставят възможно най-добрите резултати на своите потребители.

След изработка на уебсайт с WordPress тези маркировки позволяват на търсачките да разберат значението и връзките зад обектите, споменати на вашия сайт. Точно поради тази причина schema е много обсъждана тема сред SEO експертите.

Ето защо, в днешната статия, нашата WordPress компания ще ви разкаже най-важните неща, които трябва да знаете за schema. Да започнем с различните видове schema markups!

Видове Schema Markups

Речникът на schema.org включва формати за структуриране на данни, които обхващат всякакви хора, места и неща в мрежата. Пълният списък с елементи, които schema markups могат да дефинират, можете да откриете на официалния сайт на schema.

И все пак, когато завършите своята изработка на WordPress уебсайт, най-вероятно ще използвате schema маркировките за обозначаване на следните неща:

  • Статии
  • Събития
  • Продукти
  • Хора
  • Организации
  • Местни бизнеси
  • Отзиви
  • Рецепти
  • Медицински състояния

След като добавите тези маркировки към вашия сайт, те ще позволят на търсачката да разбере по-точно съдържанието ви. След това търсачката може да покаже тази информация под формата на Rich Snippets (които доказано помагат за честотата на кликване в резултатите от органичното търсене).

Creative Works

Нашата WordPress компания иска да ви обърне внимание на един популярен клон на речника schema и това е Creative Works (Творчески произведения). Creative Works представлява библиотека от маркировки за творческо съдържание, като филми, книги, видео игри, музика и др.

Резултатите от търсенето с маркировка „филм“ например съдържат специфични за филма подробности, като рейтинг, жанр и дата на пускане в кината. Тези маркировки могат да бъдат реализирани с помощта на различни езици за писане на код, включително RDFa, Microdata и JSON-LD.

Какво представляват RDFa, Microdata и JSON-LD?

Ако вече сте финализирали своята изработка на уебсайт с WordPress, е добре да знаете, че RDFa, Microdata и JSON-LD са езици за код, които могат да се добавят към HTML за вграждане на метаданни (като например schema) в уеб документи.

RDFa е съкращение от Resource Descriptive Framework in Attributes. Това е форма на код, който може да бъде добавен към всеки документ, базиран на HTML, XHTML и XML.

Resource Descriptive Framework in Attributes – RDFa

След изработка на WordPress уебсайт атрибутите на RDFa включват:

  • about – за да посочите ресурса, за който се отнасят метаданните.
  • rel и rev – за да посочите връзка и обратна връзка с друг ресурс.
  • src, href и resource – за да посочите партньорски ресурс.
  • content – за отмяна на съдържанието на елемента при използване на атрибута за свойство.
  • datatype – за да уточните типа данни на текста, посочен за използване с атрибута за свойство.
  • typeof – за да посочите типа RDF на темата или партньорския ресурс.
  7 начина да спрете спам коментарите във вашия WordPress сайт

Microdata

Когато финализирате своята изработка на уебсайт с WordPress, ще откриете, че имплементацията на микроданни е подобна на RDFa, а нейните атрибути включват следното:

  • itemscope – за да създадете елемента и да посочите, че останалата част от елемента съдържа информация за него.
  • itemtype – за описание на елемента и свойствата с валиден URL адрес на речник (например „https://schema.org“).
  • itemprop – за да се посочи, че съдържащият таг има стойността на определено свойство на елемент (напр. itemprop=”name”).
  • itemid – за да посочите уникален идентификатор на елемента.
  • itemref – за препратка към свойствата на елемент, които не се съдържат в обхвата на елементите. Това предоставя списък с идентификатори на елементи с повече свойства на друго място в документа.

JavaScript Object Notation for Linked Objects – JSON-LD

Нашата WordPress компания ви напомня, че JSON-LD означава JavaScript обектна нотация за свързани обекти (JavaScript Object Notation for Linked Objects). Този стил на анотация може да приложи schema чрез поставяне директно в маркера head или body на даден уеб документ.

Нотацията използва атрибути „@context“ и „@type“, за да посочи речника (schema.org). Тъй като може да бъде поставен направо в тага head, JSON-LD се счита за най-лесния начин за внедряване на schema за начинаещи.

Как да генерирате Schema за вашия HTML?

Когато завършите своята изработка на WordPress уебсайт, можете да използвате инструменти, като Structured Data Markup Helper (на Google), които улесняват генерирането и внедряването на schema в JSON-LD или пък в Microdata на вече съществуващите ви страници.

Structured Data Markup Helper е лесен за използване инструмент. Всичко, което трябва да направите, е да подчертаете елементите на вашата страница, които искате да маркирате, да ги етикетирате и след това да натиснете Create HTML. Оттам, кодът ще бъде генериран (изберете JSON-LD или Microdata) и ще можете да го поставите на вашия сайт.

Структурирани данни и семантично търсене: Защо Schema.org е толкова важен?

И така, нашата WordPress компания ви напомня, че основният смисъл на структурирането на вашите данни е да можете да общувате по-добре с търсачки като Google.

Не забравяйте, че когато Google разбира обектите на по-дълбоко ниво, той предлага по-добри резултати на търсещите. Елементи като rich cards, rich snippets и knowledge graph се появяват в SERPs след като търсачката е събрала информация от структурирани данни.

Как Schema помага на Google?

Когато финализирате своята изработка на уебсайт с WordPress, съдържанието, което публикувате казва на Google какво има на вашия сайт. Schema пък помага на Google да разбере точно какво означава съдържанието на вашия сайт.

  Как PPC рекламата може да генерира повече трафик към WordPress сайт?

Това е възможно, тъй като езикът за маркиране показва връзките между понятията и обектите в даден документ или уеб страница.

Помага ли Schema за подобряване на класирането в търсачките?

Връзката между schema и класирането в търсачките е въпрос, който отдавна представлява интерес за SEO специалистите. Както повечето неща свързани със SEO обаче, въпросът „Помага ли Schema за подобряване на класирането в търсачките?“ няма категоричен отговор.

В края на 2019 г. Search Engine Journal заключи, че все още няма преки доказателства, които да посочват прякото въздействие на микроданните върху класирането в органичното търсене.

Това обаче не означава, че микроданните не оказват влияние върху видимостта, която получавате след изработка на WordPress уебсайт. Така наречените Rich snippets (богати фрагменти) позволяват на уебсайта ви да получи малко повече видимост на страницата с резултати. Освен това, Rich snippets доказано помагат за честотата на кликване.

Ето защо, въпреки че може и да не видите пряк тласък в органичното класиране на страниците ви в резултат на добавянето на schema, все пак можете да се сдобиете с повишен трафик от търсенето (което така или иначе е основната ви цел).

Предимства на структурираните данни

От Google неведнъж са заявявали, че правилно структурираните данни могат да подобрят видимостта ви в резултатите от търсенето.

Така например, ако след изработка на уебсайт с WordPress добавите структурирани ревюта към рецептите, публикувани в блога ви, Google може да използва тази информация, за да показва рецепти с най-много петзвездни оценки в горната част на резултатите.

Друг пример е добавянето на структурирани данни за песни и албуми. Благодарение на тези данни, Google може да покаже какви песни изпълнява даден изпълнител, като серия от така наречените rich cards.

Както сами можете да видите, структурираните данни помагат за визуалния вид, който съдържанието ви има в резултатите от търсенето. Нашата WordPress компания обаче ви напомня, че това далеч не изчерпва предимствата на структурираните данни.

Така например, от Search Engine Roundtable обясняват, че активиращите се с глас устройства като Google Assistant разчитат в голяма степен на структурирани данни, за да идентифицират и извличат информация, свързана с устните заявки.

В проучване за гласово търсене, което Semrush провежда през 2019 г., е установено, че по-голямата част от отговорите, обслужвани чрез гласово търсене, са маркирани с някаква форма на schema.

За маркетолозите и SEO експертите това означава, че колкото повече структурирани маркировки използват, толкова по-добри резултати могат да очакват. Тази тенденция, свързана с внедряването на структурирани данни след изработка на WordPress уебсайт се нарича „семантично SEO“.

  Фейсбук плъгини за кръстосано промотиране на съдържание в WordPress сайт

Защо структурираните данни/schema са важни за семантичното търсене?

Добавянето на структурирани данни към вашето съдържание предоставя на търсачката друго ниво на контекст, което ѝ помага да разбере връзките между понятията на дадена страница. Това е подобно на начина, по който хората правят връзки, докато научават нови понятия, които са свързани по някакъв начин.

Работата на Google на семантично ниво позволява на търсачката да комуникира с търсещите по един по-логичен начин.

Тъй като технологичните компании продължават да правят уеб изживяването по-рационализирано за потребителите (чрез по-бързо време за зареждане, повече незабавни отговори и по-подходящи предложения), търсачките все повече ще предпочитат да обслужват съдържание, което им осигурява по-високо ниво на разбиране.

Ако след изработка на уебсайт с WordPress създавате по-дълго, по-задълбочено съдържание, което въвежда множество концепции и нива на концепции на дадена страница, това би било чудесно. По този начин посетителите ви ще имат възможност да четат и препрочитат страницата, за да разберат напълно концепцията, а пък Google ще може да разгледа темата от различни ъгли.

Hittail.com описва семантичната мрежа като промяна към „последователен поток от информация“. Деймиън Томпсън споделя, че основната цел на Google вече не е просто да открива информация. Технологичният гигант все повече се стреми към подреждането на мрежата в един съгласуван поток от информация. В този поток теми, идеи, текст, видео и аудио са свързани помежду си.

Използвайте Schema, за да организирате и оптимизирате вашия WordPress сайт!

Когато завършите своята изработка на WordPress уебсайт трябва да знаете, че Google и други търсачки непрекъснато подобряват начина, по който обобщават и представят информация на потребителите си.

Не забравяйте, че основната цел на търсачките е да предоставят подобрено, интелигентно изживяване при търсене, което да обслужва нуждите на потребителите. Един от начините да останете в крак с непрестанно променящите се алгоритми на търсачките е да използвате структурирани данни.

Структурираните данни имат безспорни ползи за бизнесите, тъй като те повишават видимостта в търсачките. Освен това, те спомагат за по-добро потребителско изживяване. Надяваме се, че това ръководство ще ви помогне да организирате и оптимизирате сайта си по-успешно.

Ако пък все още не разполагате с първокласен сайт, където да приложите знанията си за структурирани данни, нашата WordPress компания може да ви помогне!

Vipe Studio е с дългогодишен опит в разработването на качествени уебсайтове, които се отличават със стабилни инфраструктури и ненадминат потенциал за скалируемост.

Професионалната ни услуга за изработка на уебсайт с WordPress е на световно ниво и е подходяща за бизнеси от всякакъв мащаб, включително и Enterprise. Изпратете ни вашето запитване с детайли за проекта ви, за да можем да предложим най-иновативните решения!

Етикети:

Vipe Team

Автор Vipe Team

Нашият неуморен екип, който създава качествено WordPress насочено съдържание за Вас 24/7/365.