Всичко за потребителските роли в WordPress
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
В процеса по изработка на уеб сайт с WordPress ще са ви необходими основни познания по програмиране. Не е нужно да сте професионалист и да можете да пишете код. (Разбира се това важи само за създаването на сайтове от най-прост вид. Сложните проекти неминуемо изискват намесата на професионални разработчици.)
Имате нужда просто от подробна информация за всяка една стъпка по пътя към изработка на уеб сайт с WordPress, който да е успешен, приятен за потребителите и лесен за използване.
От създаването на страници до публикуването на информация, през усъвършенстването на външния му вид и подобряване на функционалностите му – вашият уеб сайт се нуждае от доста работа.
При изработка на уеб сайт с WordPress можете да разчитате на верни „помощници“ в лицето на плъгините и джаджите, но все пак създаването му ще изисква много време.
Почти толкова време изисква и поддръжката на един сайт. В случай, че сте предприели стъпки по изработка на уеб сайт с WordPress с цел да развивате някакъв бизнес, то ще трябва да се запознаете добре с ролите в WordPress.
Когато има екип от хора, които имат достъп по един или друг начин до „вътрешността“ на сайта ви, могат да възникнат известни проблеми – например, някой да зададе ъпдейтване без да е направен предварителен бекъп, или да изтрие ключова информация, да размести важни елементи и прочее.
Ако повече от един човек ще отговаря за за управлението на уебсайта ви или за добавянето на съдържание, ще ви трябва начин, по който да контролирате какво може или не може да прави всеки един потребител.
Ето защо познаването на потребителските роли при изработка на уеб сайт с WordPress е задължително.
Какво представляват потребителските роли в WordPress?
Потребителската роля е съвкупност от действия, които конкретни потребители могат да правят в сайта.
Съществуват роли с крайно ограничени възможности на действие, роли с по-голям достъп и административни роли, при които има най-широк спектър от дейности.
При изработка на уеб сайт с WordPress може да създаде различни нива на достъп, но най-добре е да определяте потребителските роли, ако по сайта ви ще работят повече хора.
Потребителските роли ви помагат да следите служителите си, като по този начин ще си гарантирате сигурността, че никой няма да пипа там, където не му е работа. Това е основен компонент сигурността на уеб сайта – потребителите да имат достъп само до това, което им е необходимо.
Какво представляват потребителските разрешения?
Потребителските роли определят общия обхват на потребителските, а потребителските разрешения се отнасят до отделните възможности, които съставляват всяка роля.
Например, ролята „абонат“ позволява на потребителя единствено да създава и редактира свой профил, а ролята „администратор“ – да редактира всяко съдържание на сайта, да променя потребителски роли или да премахва потребителски достъп.
Потребителски роли по подразбиране
При изработка на уеб сайт с WordPress ще бъдат създадени пет потребителски роли по подразбиране:
- Абонат (Subscriber)
- Сътрудник (Contributor)
- Автор (Author)
- Редактор (Editor)
- Администратор (Administrator)
Всяка една от тези роли притежава възможностите, които има ролята под нея, плюс своите собствени. Например, администраторът притежава всички възможности, които дават ролите на абонат, сътрудник, автор и редактор.
Ролята на абонат
Абонатът има най-малък набор от функции и възможности.
Абонатите могат да създават и редактират свои собствени защитени с парола акаунти във вашия WordPress сайт и това е всичко.
Те не могат да създават публикации, да редактират съществуващо съдържание или да променят която и да е от настройките на вашия сайт.
Ролята на сътрудник
Сътрудниците могат да създават публикации, но не могат да публикуват. Администратор или редактор трябва да публикува публикациите им вместо тях.
Освен това сътрудниците не могат да редактират или изтриват публикациите си, след като вече са качени. Освен това не им е позволено да качват изображения или други файлове в своите публикации.
Тази роля е подходяща, например, за автори на хонорар, които не пишат често за вашия сайт, или за такива автори, които се нуждаят от по-внимателно следене и проверяване.
Ролята на автор
Макар да си прилича малко с ролята на сътрудник, авторът има повече автономия.
Авторите имат пълен контрол върху собственото си съдържание, включително възможността да създават, публикуват, редактират и изтриват свои собствени публикации.
За разлика от сътрудниците, авторите могат също да добавят файлове към съдържанието си и да редактират коментари, оставени под техните публикации.
Те обаче не могат да променят или изтриват публикации от други потребители или да променят настройките на сайта.
Ролята на редактор
Редакторът има широка гама от възможности. Той може да управлява съдържанието, създадено от сътрудници и автори.
Редакторът може да създава, публикува, променя или изтрива всяка публикация или страница на сайта. Редакторите могат също така напълно да модерират секциите за коментари и да управляват тагове и категории за публикации.
Въпреки че редакторите имат значително повече възможности от вече изброените роли, те не могат да правят големи промени на сайта ви.
Ролята на администратор
Администраторът има достъп до целия сайт. Той (или те, не е нужно да е само един) има пълен достъп до всичко на сайта ви, включително може да прави промени по съдържанието, плъгините, темата на сайта, актуализациите и т.н.
Администраторът също може да добавя, променя и изтрива потребители, дори други администратори.
WordPress автоматично дава ролята на администратор на потребителя, който създава уеб сайта. В случай, че решите да дадете такъв широк достъп на някой друг, трябва да сте сигурни, че той разбира какво прави.
Допълнителни роли
Ако възможностите, дадени ви по подразбиране при изработка на уеб сайт с WordPress не отговарят напълно на вашите нужди, то администраторът може да променя възможностите на съществуващите потребителски роли, да създаде нови роли и да трие ненужните.
Вече знаете всичко за потребителските роли в WordPress!
В тази статия разгледахме основните типове потребителски роли в WordPress уеб сайта и какви възможности имат те.
От този материал стана ясно, че е от ключово значение внимателно да решавате каква роля на кого да делегирате, за да си спестите проблеми в бъдеще.
Повече по темата
- Как PHP Подсилва Разработката на Сайтове с WordPress
- WordPress Multisite: Решение за Управление на Множество Уебсайтове
- Интеграция на WordPress с Next.js: Перфектната комбинация за бързи и гъвкави уебсайтове
- Предимствата на Headless WordPress за Модерни Уеб Приложения
- WordPress Multisite: Идеалното решение за управление на мрежа от сайтове
Етикети: WordPress ИнформацияWordPress Триковеонлайн бизнеспотребителски ролисайт с wordpress