Изработка на уеб сайтове | Vipe Studio » Изработка на уеб сайт » NoFollow срещу Follow линкове в WordPress: Какво трябва да знаете

NoFollow срещу Follow линкове в WordPress: Какво трябва да знаете

ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути

Тъй като Google вече третира атрибута „NoFollow“ като намек за индексиране и обхождане, си струва да се запознаете по-отблизо с nofollow линковете (както вътрешните, така и външните).

За щастие сте попаднали на правилното място, защото в днешната статия нашата WordPress компания ще разгледа предимствата, които този тип линкове предоставят. Освен това, ще ви покажем и различните начини, по които можете да ги използвате.

Забелязали сме, че всеки път, когато започне дискусия за nofollow срещу follow линкове (някои ги наричат и dofollow връзки), настава голямо объркване. Това се дължи основно на недоизяснени въпроси, свързани с nofollow линковете.

Ето защо решихме да обясним основните неща и да предоставим полезни съвети за изграждане на връзки (линк билдинг), които всички SEO експерти и ентусиасти трябва да знаят. Нека разберем всичко за NoFollow срещу Follow линковете, които ще станат част от SEO стратегията ви след изработка на уебсайт с WordPress.

Какво представляват Nofollow линковете?

Google въведе опцията rel=“nofollow” през 2005 г. Тя беше създадена за всички блогъри, на които им е омръзнало да се борят с хора, които публикуват спам-коментари. Тези спам-коментари най-често имат за цел да се опитат да изградят линкове с надеждата да се класират за конкретни ключови думи.

Атрибутът nofollow казва на търсачките да НЕ следват изходящата връзка, която се маркира. Това по същество означава, че уебсайтът не одобрява връзката.

След изработка на WordPress уебсайт Nofollow се използва в HTML-а на вашия изходен код. WordPress е сред системите за управление на съдържанието, които ви улесняват и ви предоставят опцията nofollow при създаване на връзки. Тоест, няма да ви се налага да пишете код, за да използвате атрибута NoFollow.

Nofollow линк опции за Google

През септември 2019 г. Google обяви два нови линк атрибута, които предлагат на уеб администраторите допълнителни начини да помогнат на Google да идентифицира естеството на различните връзки.

Ето и кои са тези атрибути, които можете да използвате, когато завършите своята изработка на уебсайт с WordPress:

rel=“sponsored”

Google препоръчва използването на атрибута sponsored за идентифициране на връзки на вашия сайт, които са създадени като част от реклами, спонсорство или други споразумения за компенсация.

Това е предпочитаният метод, на който Google държи, ако връзките са платени по някакъв начин.

rel=“ugc”

Google препоръчва да маркирате с rel=“ugc” линкове, които се класифицират като генерирано от потребители съдържание (UGC). Такъв тип съдържание могат да бъдат коментари или публикации във форуми.

Въпреки това, ако искате да откроите и „наградите“ надеждни сътрудници, които постоянно са правили висококачествени приноси, можете да премахнете този атрибут от връзките.

Естествени срещу неестествени входящи и изходящи връзки

Когато финализирате своята изработка на WordPress уебсайт, трябва да знаете, че Google оценява връзките, влизащи във всеки уебсайт, за да определи дали съответните линкове изглеждат „естествени“.

  5 важни custom интеграции, които да включите в своя WooCommerce

Под „естествени“ се разбира нормален профил на връзки. Този профил следва да бъде съставен от линкове от подходящи уебсайтове (това включва както follow, така и nofollow линкове). Естествените линкове също така трябва да бъдат нормално количество. За всичко „неестествено“ трябва да се използва маркер nofollow.

Неестествени връзки

След изработка на уебсайт с WordPress е възможно Google да забележи нещо, което изглежда като неестествен брой връзки (или пък линкове, които изглеждат платени или изглеждат така сякаш са създадени, за да изиграят системата). Тези неща се определят като „неестествени“ връзки.

Ето и няколко примера за връзки, които могат да доведат до наказание или някакво ръчно действие от страна на Google:

  • Купуване или продажба на връзки
  • Обмен на връзки
  • Гост-публикации с богати на ключови думи anchor text линкове
  • Автоматично изграждане на връзки
  • Dofollow директории
  • Прес съобщения

Нашата WordPress компания ви напомня, че Google постоянно наблюдава връзките, които влизат и излизат от вашия уебсайт. Nofollow атрибутът се използва за предотвратяване на ръчни действия. От Google също така споделят, че nofollow таговете вече се използват и за целите на обхождането и индексирането, така че е добре да ги имате предвид.

Трябва ли да използвате rel=“sponsored” и rel=“ugc”?

Google е надраснал първоначалното предназначение на rel=“nofollow” и новите актуализации адресират факта, че атрибутът rel=“ugc” може да бъде полезен за блогъри и издатели.

Голямата промяна се корени в това, че до неотдавна rel=“nofollow” е бил стандартният атрибут за много различни сценарии. Сега обаче, когато завършите своята изработка на WordPress уебсайт, трябва да го използвате само когато UGC или Спонсорираните тагове не са приложими. Това трябва да се случва сравнително рядко.

Ето и няколко конкретни съвета, които нашата WordPress компания може да ви даде по отношение на използването на различните тагове:

  • Използвайте “rel=ugc” в секцията за коментари на вашия блог или във форумните публикации.
  • Използвайте rel=“sponsored” за рекламни материали, платени гост-публикации или разположения на линкове.
  • Използвайте rel=“nofollow”, когато не можете да гарантирате, че съдържанието отговаря напълно на изискванията за UGC или Sponsored.

NoFollow срещу NoIndex: Каква е разликата?

Забелязали сме, че след изработка на уебсайт с WordPress много хора не знаят точно как могат да спрат Google да индексира дадена страница. Ето защо искаме да ви обърнем внимание на разликата между nofollow и noindex.

Както вече казахме, nofollow може да се използва за отделни връзки. Nofollow също така може да се добави къмна дадена страница, което казва на търсачките, че всички връзки на тази страница НЕ трябва да бъдат следвани.

  Как да изградите вътрешна линк билдинг стратегия в WordPress сайт?

Нашата WordPress компания обаче ви предупреждава, че ако използвате тази директива с надеждата, че Google няма да обхожда страници на вашия собствен сайт, трябва да имате няколко неща предвид.

Например, в миналото това действително би дало знак на Google да не обхожда страница чрез конкретна връзка. В същото време обаче това не спира Google да обхожда дадена страница по различен начин. И след като сега Google третира nofollows като „намеци“, то тази стратегия няма как да работи за вас.

Ако след изработка на WordPress уебсайт не искате Google да обхожда или индексира дадена страница, ще трябва да използвате маркера noindex.

Мета маркерът Noindex

Тагът „noindex“ казва на търсачките, че не искате дадена страница да бъде включена в резултатите от търсенето. Когато Googlebot обходи тази страница и види маркера или заглавката, той ще изхвърли тази страница изцяло от резултатите от търсенето в Google, независимо дали други сайтове имат връзка към нея.

От Google също така казват, че за да бъде ефективна директивата noindex, страницата не трябва да бъде блокирана от файл robots.txt.

Ако след изработка на уебсайт с WordPress страницата е блокирана от файл robots.txt, ботът никога няма да види директивата noindex и страницата все още може да се показва в резултатите от търсенето (например, ако други страници имат връзка към нея).

Обхождане, индексиране и класиране

Нашата WordPress компания е забелязала, че много нови собственици на сайтове не разбират добре разликата между обхождане, индексиране и класиране.

Осъзнаваме, че трите неща могат да изглеждат близки на пръв поглед, но е важно да запомните, че това са три напълно различни процеса.

Ето и кои са най-важните неща за обхождането, индексирането и класирането, които трябва да знаете, когато финализирате своята изработка на WordPress уебсайт:

  • Обхождане: Google следва връзки, за да открие ново или актуализирано съдържание в мрежата.
  • Индексиране: Google анализира и съхранява цялата информация и съдържание, което обхожда.
  • Класиране: Google преглежда съдържанието и информацията в своя индекс, за да открие това, което най-добре отговаря на заявките за търсене на потребителите.

Полезни ли са Nofollow връзките за линк билдинг?

След изработка на уебсайт с WordPress много хора смятат, че изграждането на връзки (линк билдинг) има значение само ако получавате линкове от типа follow.

Качествените follow линкове безспорно могат да окажат положително влияние върху вашето SEO, но това не означава, че nofollow връзките трябва да бъдат изцяло пренебрегнати.

Nofollow линковете имат редица предимства, сред които:

  • Повишен трафик: Въпреки, че много от големите сайтове слагат таг nofollow за всички изходящи връзки, тези линкове все пак са в състояние да изпращат огромни количества трафик.
  • Повишена осведоменост за марката: Ако бъдете споменати в други сайтове, които са подходящи за вашата аудитория, това може да бъде чудесно за бранда ви.
  • Изграждане на доверие: Запомнете, че след изработка на WordPress уебсайт линковете в качествени сайтове могат да повишат доверието на вашата целева аудитория.
  • Доверието може да доведе до follow линкове: Някой би могъл да постави nofollow линк към вашия сайт, но неговите читатели може да сметнат вашето съдържание за ценно и да ви „възнаградят“ с follow линкове от техните собствени уебсайтове.
  • Естествен профил за беклинкове: Ако изграждате връзки, не можете да получите твърде много follow линкове наведнъж, защото това изглежда неестествено. Трябва да имате както nofollow, така и follow връзки, за да изглеждате естествено.
  • Избягвайте наказания за изходящи връзки: Ако използвате nofollow връзки, не е нужно да се притеснявате, че Google ще предприеме ръчни действия или ще ви накаже по някаква причина.
  • Качествен трафик: След изработка на уебсайт с WordPress трафикът, който води до реални продажби ще бъде основният ви приоритет. Това означава, че nofollow линковете също могат да бъдат изключително ценни, особено ако повишават трафика ви и водят до продажби.
  Как да създадете таблица на съдържанието в WordPress

Използвайте NoFollow и Follow линкове във вашия WordPress сайт!

И така, надяваме се, че с днешното ръководство сме успели да ви помогнем да разберете точно каква е разликата между NoFollow и Follow линковете, които със сигурност ще използвате след като завършите своята изработка на WordPress уебсайт.

Както стана ясно, основното объркване идва от факта, че много хора продължават да имат погрешни схващания за същността на nofollow връзките.

Запомнете, че и двата типа линкове са еднакво важни за вашия сайт, тъй като балансът между тях спомага за това да изградите един естествен профил от връзки, който се харесва на търсачки като Google.

Все още нямате първокласен сайт, върху който да приложите знанията си за NoFollow и Follow линковете? Нашата WordPress компания с радост ще помогне!

Вайп Студио е агенция за уеб разработка с дългогодишен опит в създаването на високофункционални сайтове. Проектите, които реализираме са на световно ниво и се характеризират със стабилни инфраструктури и ненадминат потенциал за мащабируемост.

Независимо дали сте малък, среден или Enterprise бизнес, професионалната ни услуга за изработка на уебсайт с WordPress може да отговори на всичките ви специфични нужди и изисквания. Изпратете ни вашето запитване, за да се запознаем по-отблизо с проекта ви и да предложим най-доброто решение!

Етикети:

Vipe Team

Автор Vipe Team

Нашият неуморен екип, който създава качествено WordPress насочено съдържание за Вас 24/7/365.