Какво е Gutenberg? Въведение в блок-редактора на WordPress
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Ако току-що започвате с изработка на уеб сайт с WordPress, вероятно се чудите: „Какво е Gutenberg?“ Тази функция се споменава на няколко страници с плъгини и теми, но като начинаещ може да не знаете какво представлява или какво я прави толкова специална.
Известен също като редактор на блокове, Gutenberg е удобен за потребителя конструктор, който ви позволява да проектирате вашите публикации и страници по-лесно. Той замени класическия редактор на WordPress, за да предложи по-интуитивно изживяване при уеб изграждане.
В тази публикация ще разгледаме по-отблизо Гутенберг.
Какво е Гутенберг?
Gutenberg е блок-базиран редактор за платформата WordPress. Той беше въведен в WordPress 5.0, който беше пуснат през ноември 2018 г. Оттогава много собственици на уеб сайтове са изключили класическия редактор.
Gutenberg вече е редакторът по подразбиране за изработка на уеб сайт с WordPress.
Преглед на Гутенберг
От създаването си класическият редактор на WordPress в сегашния си формат – т.е. захранван от редактора TinyMCE с отворен код – не се е променил много.
Това не е необичайно, тъй като развитието на основната платформа на WordPress обикновено е бавно и постепенно. Това обаче означава, че някои от неговите елементи, като класическия редактор, са остарели (поне според мнението на някои потребители).
През последните години по-визуалните и интуитивни начини за създаване на онлайн съдържание станаха много популярни. Има лесни за използване създатели на уеб сайтове като Wix и Squarespace, например. Дори общността на WordPress допринесе за тази еволюция, като създаде плъгини за създаване на страници (като Elementor и Divi), които ви позволяват да използвате инструмент за плъзгане и пускане за изработка на уеб сайт с WordPress.
Освен това WordPress навакса тенденцията, като създаде свой собствен инструмент за създаване на страници, Gutenberg.
И така, какво е Гутенберг? Това е базиран на блок WordPress редактор, предназначен да прилича повече на популярни инструменти за изработка на уеб сайт с WordPress. Позволява ви да добавяте елементи като изображения, параграфи, списъци и бутони към страница или публикация с персонализирани блокове.
Плюсовете и минусите на Гутенберг
Ако сте потребител на Classic Editor, може би се чудите дали да преминете към Gutenberg. Междувременно, ако сте нов и в двата редактора, може да искате да знаете дали Gutenberg е по-добрият вариант за изработка на уеб сайт с WordPress.
Нека да разгледаме плюсовете и минусите на Гутенберг!
Плюсове
- Прави процеса на създаване на съдържание по-интуитивен и по-лесен за начинаещи
- Помага ви да видите съдържанието си във формат, по-близък до начина, по който ще изглежда
- Обединява изживяването при създаване на съдържание, като елиминира нуждата от отделни кратки кодове
- Предоставя повече опции за персонализиране на вашето съдържание чрез различни отделни елементи
- Елиминира необходимостта от инсталиране на отделен плъгин за създаване на страници
Минуси
- Въпреки че Gutenberg възнамерява да предостави интуитивен интерфейс, той всъщност може да бъде по-труден за научаване от класическия редактор поради широкия му набор от опции и настройки.
- Ако превключвате от класическия към блоковия редактор, това може да повреди сайта ви. Може да се наложи да прегледате всяка публикация и страница и да ги преработите с Gutenberg.
Gutenberg се превърна в редактор за изработка на уеб сайт с WordPress по подразбиране. Всъщност екипът на WordPress прекрати поддръжката на класическия редактор през 2022 г. Следователно, ако все още използвате стария редактор, сега е моментът да преминете към Gutenberg.
Как работи Гутенберг
Както подсказва името, Gutenberg Block Editor ви позволява да създавате съдържание с отделни блокове. Той предлага много различни типове блокове, които можете да видите, като кликнете върху иконата плюс в горния ляв ъгъл на страницата или в тялото на самата страница.
Прост абзац или графичен блок ви позволява да добавяте текст или медия към вашата страница. Можете обаче също да създавате списъци, галерии, таблици и т.н.
След като изберете блок, той ще бъде добавен към вашата публикация и страница. След това можете да кликнете върху него и да използвате настройките в лентата с инструменти, за да го персонализирате. Ще намерите още опции за персонализиране в дясната странична лента:
Например, ако работите с блок абзац, можете да създадете връзка за котва, да промените цвета и типографията на текста и др.
В основен смисъл това е всичко за Гутенберг. Можете да добавите всяка част от съдържанието като блок, да го персонализирате с наличните настройки и да подредите всички блокове на страницата в предпочитания от вас ред.
Освен това Gutenberg идва със селекция от предварително проектирани блокови модели.
Вече знаете какво е Гутенберг!
Както се оказва, отговорът на въпроса „Какво е Гутенберг“ е по-прост, отколкото може би сте си представяли. По същество това е лесен за употреба редактор за изработка на уеб сайт с WordPress, който ви позволява да създавате страници и публикации с блокове.
Повече по темата
- WordPress Multisite като инструмент за управление на съдържание в големи компании
- WordPress Multisite като инструмент за управление на съдържание в големи компании
- Предимства на използването на Headless WordPress за модерни корпоративни уебсайтове
- Ползи от интеграция на Next.js с WordPress за корпоративни уебсайтове
- Как WordPress Multisite може да подпомогне управлението на съдържанието за големи организации