Как се инсталира и деактивира плъгин в WordPress?
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Защо да работите с WordPress?
WordPress е инструмент със свободен достъп, чрез който можете лесно да създадете свой собствен сайт с авторско съдържание, интересен дизайн и ясна идентичност. По своята същност WordPress представлява система за управление на съдържание (CMS), тоест контролът върху информацията на уеб страницата ви е изцяло във вашите ръце. Сред предимствата на WordPress са: бързата инсталация, лесната поддръжка, наличието на разнообразни теми, възможността да създадете уникален дизайн, както и хилядите WordPress плъгини.
Днес WordPress e сред най-предпочитаните софтуери и популярността му не спира да расте. Използван както от любители за създаването на разнообразно блог-съдържание, така и от мащабни фирми, целящи популяризирането на дейността си, WordPress не спира да се развива и да предлага на своите потребители иновативни дигитални решения и изобилие от възможности.
Какво е WordPress плъгин?
WordPress плъгинът представлява разширение, чрез което можете да подобрите функциите на сайта си. С други думи това са “суперсилите” на всяка WordPress страница, средствата, с чиято помощ можете да се отличите и да докажете своя професионализъм. Съществуват повече от 55 000 плъгина, достъпни на официалното хранилище на WordPress – https://wordpress.org/plugins/. Можете да ги намерите и в множество сайтове, специализирани в тяхната изработка.
Инсталиране и деактивиране на WordPress плъгин
Съществуват няколко начина за инсталиране на WordPress плъгините:
Автоматично инсталиране
- Всеки WordPress плъгин от официалното хранилище на WordPress може да бъде инсталиран чрез вграден плъгин инсталатор. Ето и отделните стъпки на инсталацията: влезте в административния панел на WordPress; от менюто изберете Plugins > Add new и изпишете името на желания WordPress плъгин; открийте панела на въпросното разширение и го инсталирайте чрез бутона Install Now. Активирайте плъгина чрез Activate. Деактивацията му става възможна, като кликнете бутона Deactivate. Можете да изтриете определен WordPress плъгин (чрез линка Delete) едва след като го деактивирате.
Качване на плъгин през административния панел на WordPress
- Можете да добавите нов WordPress плъгин и като качите ZIP архив на плъгина от вашия локален компютър. За целта изтеглете разширението (под формата на ZIP файл) от официалното хранилище; натиснете Plugins > Add new > Upload Plugin; от бутона Browse изберете изтегления ZIP файл и стартирайте инсталацията чрез бутона Install Now.
Ръчно инсталиране
- Осъществява се чрез система за трансфер на файлове (SFTP, FTP, cPanel файл мениджър), с която можете да качите плъгина ръчно в директорията на сайта. Отделните етапи на инсталацията са: влезте в cPanel и през файловия мениджър навигирайте до директорията за плъгините в структурата на WordPress сайта ви – /wp-content/plugins/; от линка Upload изберете архива на плъгина; разархивирайте файла чрез бутон Extract; потвърдете разархивирането чрез Extract files (появява се директория с името на съответния WordPress плъгин); продължете, като в административния панел на WordPress изберете Plugins > Installed Plugins и потвърдите активацията на плъгина чрез бутона Activate.
Най-добрите WordPress плъгини
Ако искате повече потребители да се запознаят с фирмената ви кауза, можете да се възползвате от следните разширения:
- SEO плъгини
- Плъгини за сигурност
- Плъгини за подобряване на представянето
- WordPress плъгини за изграждане на страница
- Плъгини за социални мрежи
- Плъгини за обратна връзка
SEO плъгините се използват, за да може уеб сайтът ви да придобие по-висок ранкинг в различните интернет търсачки. Факт е, че повечето потребители обикновено посещават класираните най-напред страници. Именно SEO разширенията се грижат за оптимизацията на съдържанието, избора на ключови думи, мета текстовете, взаимодействието между социалните мрежи и сайта ви и анализа на информацията, която публикувате. Сред най-добрите SEO плъгини са: Yoast SEO, The SEO Framework, All in One SEO Pack и Jetpack.
Плъгините за сигурност гарантират защитата на сайта ви. Обикновено хостинг компаниите също се грижат сигурността на страниците, които поддържат. Въпреки това е препоръчително да се възползвате и от доказани разширения за защита като: Sucuri Security, WP Security Log, Akismet, Wordfence и др. Чрез този тип плъгини ще имате достъп до информация (в реално време) за всяка промяна (направена от вас или от друг) на сайта ви. Освен това ще се защитите от спам коментарите и ще намалите риска от вируси.
Плъгините за подобряване на представянето ускоряват скоростта, с която се зарежда сайтът ви, като правят малки промени в неговото съдържание (компресират част от файловете, показват изображенията само ако потребителят скролне до тях, деактивират емотиконките, RSS фийдовете, скриптовете и др.) Сред най-препоръчваните разширения за подобряване на представянето са: WP Rocket, Perfmatters и Query Monitor.
WordPress плъгините за изграждане на сайт ви позволяват да проявите своята креативност, що се отнася до дизайна на уеб страницата ви. Разширенията Elementor и Beaver Builder ще ви помогнат да създадете авторски дизайн, отговарящ на концепцията и посланията, стоящи зад вашия сайт.
Социалните мрежи са навлезли до такава степен в нашето ежедневие, че обвързването им с конкретен сайт е един от най-успешните начини да го популяризирате. Ако се стремите към привличането на нова аудитория и към увеличаването на трафика към сайта ви, плъгините за социални мрежи ще ви улеснят значително. Чрез разширения като Social Warfare и Easy Social Share Buttons можете да добавите бутони за споделяне (във Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Mix), да създадете Live чат, брояч на последователите и др.
Комуникацията с потребителите е основополагаща за успешно развития и ефективен сайт. Именно чрез формите за контакт клиентите ви могат да задават въпроси, както и да оставят своите отзиви – ключов елемент за подобряване на дейността ви. Взаимодействието между производител и потребител е важно най-вече заради личния си елемент – учтивото отношение, професионалните съвети и възможността за изграждане на доверие. Един от най-известните плъгини за обратна връзка е Contact Form 7.
Съществуват и други видове плъгини, които, сигурни сме, могат да ви бъдат полезни. Именно богатата вариативност от разширения свидетелства за нарастващия интерес към WordPress като средство за ефективна работа и лесна комуникация в дигиталното пространство.
Заплащат ли се WordPress плъгините?
Що се отнася до официалното хранилище на WordPress плъгините – там всички разширения са безплатни. За много от тях обаче се предлагат Pro и Premium версии, които се заплащат, тъй като са със значително по-разширени функции.
Повече по темата
- Интеграцията на WordPress с REST API: Модерен Подход за Веб Разработка
- Как PHP Подсилва Разработката на Сайтове с WordPress
- WordPress Multisite: Решение за Управление на Множество Уебсайтове
- Интеграция на WordPress с Next.js: Перфектната комбинация за бързи и гъвкави уебсайтове
- Предимствата на Headless WordPress за Модерни Уеб Приложения