Как да намалите въглеродния отпечатък на вашия WordPress сайт?
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Какво общо могат да имат експертната изработка на уебсайт с WordPress с опазването на околната среда? Всъщност двете неща имат много общо. Замисляли ли сте се някога какъв е екологичният отпечатък, който вашият WordPress сайт има? Много хора дори не осъзнават, че уебсайтовете допринасят за климатичните промени. Осъзнаваме, че това е деликатна тема, по която съществуват много различни мнения, но все пак фактите говорят достатъчно красноречиво.
И така, ако никога не сте мислили по този въпрос, нашата WordPress компания е тук, за да ви каже, че всеки уебсайт, включително вашият, изисква употребата на електричество, за да работи. Това от своя страна произвежда въглероден диоксид и следователно влияе значително на околната среда. Не всички сайтове обаче са равни в отпечатъка, който оставят върху околната среда.
Прилагайки определени стратегии, докато сте в процес по изработка на WordPress уебсайт, а и след това, вие можете да направите вашия сайт много по-екосъобразен и по-ефективен. За да намалите въглеродното въздействие, което мрежата има, трябва да помислите за промяна в енергийните нужди на вашия блог или уебсайт.
И знаете ли какво? Тези позитивни промени не само ще спомогнат за опазването на околната среда, но и ще направят сайта ви в пъти по-бърз. Ето защо в днешната статия ще ви разкажем точно какво означава въглеродният отпечатък в контекста на професионалната изработка на уебсайт с WordPress и ще ви запознаем с няколко ефективни метода, които ще ви помогнат да направите сайта си „по-зелен“.
Наистина ли уебсайтовете оказват въглеродно въздействие?
Краткият отговор на въпроса „Наистина ли уебсайтовете имат въглероден отпечатък?“ е да – това наистина е факт. Разбираме, че когато сърфирате в мрежата може да бъде трудно да свържете действията си с директното влияние върху околната среда, което те могат да имат.
Да вземем например професионалната изработка на WordPress уебсайт – това не е като карането на кола, където връзката между действията ви и влиянието върху природата е повече от очевидно. Сайтът ви не произвежда видими черни, задушливи изпарения, нали така?
Как тогава простото взиране в екрана може да оказва сериозно въздействие върху околната среда? Вижте – всеки уебсайт, който посещавате, има уеб хост и център за данни, които стоят зад него. Тези центрове за данни изискват много енергия за захранване на сървъри, охлаждане и т.н.
Нещо повече, данните, които изпращате по целия свят, също имат разходи за енергия. Нашата WordPress компания беше особено впечатлена от един много любопитен факт, който научи. Спомняте ли си хитовата песен Despacito от 2018 г.? Разбира се, че я помните, що за въпрос (предварително се извиняваме, ако сега ви е влязла в главата и не спрете да си я тананикате цял ден).
Е, може би ще ви е интересно да научите, че изключително популярното видео към песента, което закова над пет милиарда гледания, е използвало толкова енергия за гледанията, колкото 40 000 жилища в САЩ използват за една година. Лудост, нали?
Според Website Carbon Calculator (инструмент, за който ще ви разкажем малко по-късно) средностатистическият уебсайт, който бива тестван, използва около 1,76 грама C02 за преглед на страница, което се равнява на 211 кг годишно за сайт, който получава 10 000 преглеждания на месец.
И тук говорим за хора, които са достатъчно загрижени за околната среда, че да използват въглероден калкулатор след като са завършили своята изработка на уебсайт с WordPress (или която и да е друга система за управление на съдържанието). Представете си какви биха били цифрите, ако разполагахме с извадка за всички уебсайтове като цяло.
И така, според дигиталната статистика за въглероден отпечатък за 2020 г., използването на Интернет представлява около 3,7% от всички емисии на парникови газове. Това означава, че въздействието върху околната среда, което Интернет има е почти същото като това на глобалната авиационна индустрия!
Защо е важно да намалите дигиталния си въглероден отпечатък?
Нашата WordPress компания смята, че е изключително важно да мислите в посока към намаляване на дигиталния ви въглероден отпечатък. Това е така, защото се предвижда енергията, която Интернет използва да се удвои до 2025 г. Това от своя страна би могло да доведе до стряскащите 14% от глобалните емисии до 2040 г.
Когато се захванете с изработка на WordPress уебсайт, вашият сайт ще бъде само една малка капка в огромен океан. В този океан сайтове-гиганти, каквито са Facebook и YouTube, заемат много по-големи дялове. И все пак всяка малка капка се натрупва и в даден момент многото вода може да прелее.
Като собственик на уебсайт е хубаво да проявите чувство на отговорност и да намалите дигиталния си въглероден отпечатък, за да допринесете за забавянето на този негативен растеж, на който ставаме свидетели.
Нашата WordPress компания може да ви даде и още една причина да намалите въглеродния отпечатък на вашия сайт, която най-вероятно ще ви се стори по-лесно осъществима и достъпна от грандиозната концепция за спасяването на планетата. За какво говорим?
Искаме да насочим вниманието ви към факта, че повечето от проблемите, които увеличават въглеродния отпечатък на вашия сайт са същите проблеми, които забавят зареждането му.
Така например, добавянето на големи изображения при изработка на уебсайт с WordPress консумира повече енергия, тъй като има повече данни за прехвърляне, което и прави сайта ви по-бавен.
По същия начин, ако не използвате кеширане във вашия сайт, той ще използва повече енергия, тъй като ще изисква повече мощност/време за обработване на сървъра. Това също така ще забави сайта ви, защото вашият сървър ще трябва да свърши повече работа, преди да може да достави страницата на посетителите на сайта ви.
И така, нашата WordPress компания е убедена, че намаляването на въглеродния отпечатък на вашия сайт върви ръка за ръка с подобряването на неговата производителност. Сами виждате, че ще спечелите много, ако положите усилия в тази насока.
Как да измерите въглеродния отпечатък на вашия WordPress уебсайт?
Вече знаете какво представлява въглеродният отпечатък в Интернет среда. Е, сега може би ще искате да разберете точно колко „зелен“ е вашият уебсайт в момента. Тук на помощ идва един много полезен инструмент, наречен Website Carbon Calculator.
След като завършите процеса по изработка на WordPress уебсайт можете да изчислите въглеродния отпечатък на сайта си, използвайки този калкулатор, разработен от базираната в Лондон WordPress агенция – Wholegrain Digital.
Всичко, което трябва да направите е да въведете URL адреса на вашия уебсайт. След това калкулаторът ще ви каже колко въглеродни емисии произвежда сайтът ви за всяко зареждане на страница, както и как вашият сайт се сравнява с други сайтове, които инструментът е тествал.
Нашата WordPress компания е наясно, че числото, което видите на екрана, може да бъде трудно за осмисляне, особено когато не е поставено в конкретен контекст. Ето защо ви препоръчваме да превъртите малко по-надолу, където можете да въведете месечните преглеждания на страниците на вашия сайт.
По този начин инструментът ще обвърже тази информация с по-реални и разбираеми детайли, като например количеството въглероден диоксид, което едно дърво поглъща. След професионална изработка на уебсайт с WordPress Website Carbon Calculator ще оцени вашето потребление на енергия въз основа на следните пет данни:
- Количеството данни, които вашият сайт прехвърля;
- Енергийната интензивност на уеб данните като цяло;
- Дали е известно, че вашият хостинг използва зелена енергия;
- Въглеродният интензитет на електричеството като цяло;
- Трафикът на вашия уебсайт (трябва да добавите тази информация ръчно).
Как да намалите дигиталния въглероден отпечатък на вашия WordPress уебсайт?
И така, след като вече знаете, че въглеродният отпечатък е съвсем реален проблем, който е добре да имате предвид, след като завършите своята изработка на WordPress уебсайт. A сега е време да ви представим конкретни начини за справяне с проблема.
Както вече ви казахме, намаляването на дигиталния въглероден отпечатък на вашия сайт ще помогне не само за опазването на околната среда на планетата ни, но и ще подобри значително цялостната функционалност на уебсайта ви.
Нашата WordPress компания ще ви запознае с няколко техники, които работят без да се изисква каквото и да е писане на код, така че абсолютно всеки може да ги приложи безпроблемно.
Следвайки съветите, които ще ви дадем ще можете да направите уебсайта си по-екосъобразен, без да се налага да правите промени в дизайна му и без да е необходимо да разполагате със специални технически умения. Нека направим сайта ви „по-зелен“!
1. Направете съдържанието си лесно за намиране
Един от най-лесните начини да намалите въглеродния отпечатък на вашия блог, след като вече сте завършили процеса по изработка на уебсайт с WordPress, е като подобрите вътрешните си линкове, както и вашите anchor текстове. Като цяло тези действия са доказано добри практики, които подобряват както дизайна на вашия сайт, така и вашето SEO.
Вътрешните линкове помагат много за това посетителите на вашия уебсайт да откриват лесно съдържанието, от което се нуждаят. Това спомага за намаляването на броя на заявките към сървъра, както и броя на ресурсите, като изображения и видеоклипове, които трябва да се заредят.
Нашата WordPress компания харесва тази стратегия, тъй като тя не само спестява електрическа енергия, но същевременно с това увеличава и шансовете посетителите да се задържат по-дълго на сайта ви, което е още едно чудесно предимство.
Обяснено по най-прост и разбираем начин, вътрешните линкове (връзки) и anchor текстовете маркират важното съдържание на сайта ви и създават пътища към него. Ето защо е хубаво да изградите стратегията си за вътрешни връзки, фокусирайки се около дългото съдържание на уебсайта ви.
Ето и няколко съвета за това как да използвате вътрешни линкове след като приключите със своята изработка на WordPress уебсайт:
- Всеки път, когато пишете нова статия включвайте три или четири връзки към по-стари, свързани статии;
- Актуализирайте стари статии с нови вътрешни връзки;
- Поставяйте вътрешни връзки на места, които са едновременно логични и добавящи някаква стойност;
- Пишете смислени anchor текстове, така че посетителите ви да знаят какво да очакват.
Най-добре работещите вътрешни линкове са тези, които имат anchor текст, свързан пряко със статията, към която отвеждат връзките. Използвайки този логичен и ориентиран към стойността подход, вие ще предвиждате интереса на читателите си и ще ги насочвате към съдържание, което ще искат да прочетат. След качествената изработка на уебсайт с WordPress този подход може да намали трансмисията на данни, както и общото потребление на енергия.
2. Оптимизирайте изображенията във вашия WordPress сайт и използвайте CDN
Нашата WordPress компания ви е казвала неведнъж, че изображенията могат да бъдат отговорни за до 50% от „тежестта“ на страницата ви. И все пак живеем в свят, в който визуалното съдържание става все по-предпочитано, така че е невъзможно да си представим хубав уебсайт, който да не го използва.
Не е необходимо да премахвате изображенията от сайта си, за да го олекотите. Съществуват добри практики, които можете да използвате, за да намалите успешно влиянието, което визуалните елементи от сайта ви може да има върху въглеродния отпечатък на вашия блог.
Всяко едно изображение, което оптимизирате след като завършите процеса по изработка на WordPress уебсайт ще намали количеството енергия, необходимо за прехвърляне на данни от сайта ви към вашите посетители. Освен това, ако използвате и мрежа за доставка на съдържание (CDN), ще можете допълнително да намалите електроенергията, като намалите разстоянието, което данните трябва да изминат.
За да намалите преноса на данни, нашата WordPress компания ви препоръчва да си зададете следните няколко въпроса преди да качите изображение на вашия сайт:
- Носи ли изображението стойност на вашия сайт?;
- Съдържа ли изображението полезна информация?;
- Бихте ли могли да използвате SVG вместо изображение?;
- Можете ли да намалите размера на файла?.
След като си отговорите на тези въпроси можете да оптимизирате вашите изображения с помощта на подходящ плъгин, за да подобрите размера, качеството, формата и дори времето, за което вашето изображение се доставя до потребителите ви. Оптимизацията на изображенията не само ще намали количеството прехвърлени данни, но също така ще намали и броя на HTTP заявките и енергията, необходима за преглед на страницата ви.
3. Използвайте кеширане (за страница и браузър)
В контекста на професионалната изработка на уебсайт с WordPress кеширането представлява временно съхранение на статична версия на вашия уебсайт, за да може той да се доставя по-бързо до вашите посетители.
Също така обаче кеширането може и да намали въглеродния отпечатък на вашия WordPress сайт, тъй като то намалява ресурсите за обработка на сървъра и предаването на данни. Има няколко различни типа кеширане, но в контекста на изработка на WordPress уебсайт ще се съсредоточим само върху два:
- Кеширане на страници;
- Кеширане на браузъра.
Нека първо разгледаме кеширането на страници. За да визуализира завършена страница, сървърът на вашия WordPress сайт трябва да обработи PHP, за да генерира HTML, който може да изпрати до браузърите на посетителите. Без кеширане на страници, сайтът ви трябва да обработва PHP за всяко едно посещение, което изисква много време за обработка на сървъра.
Чрез кеширането на страници обаче вашият сървър може да съхранява статичния HTML изход в кеша и да доставя тази кеширана версия при следващите посещения. Това означава, че сайтът ви трябва да обработи PHP само за „първото“ посещение, като следващите посетители просто ще получат кешираната версия.
Тъй като след изработка на уебсайт с WordPress това изисква по-малко ресурси за обработка на сървъри, този метод спестява енергия и освен това прави зареждането на вашия сайт много по-бързо.
С кеширането на браузъра някои от статичните ресурси на вашия сайт, като например изображенията, се съхраняват локално в кеша на браузъра на вашите посетители. Това пести значителна енергия, тъй като няма комуникация между сървъра и браузъра след първоначалното изтегляне.
Така например, вместо да се налага да изтегля изображението на логото на вашия сайт за всяко зареждане на страница, посетителят трябва да го изтегли само веднъж и след това то ще се зареди от локалния кеш за последващите зареждания на страниците.
4. Изберете „зелен“ хостинг
В допълнение към кеширането на ниво сървър, можете да използвате и зелен уеб хост, за да направите вашия блог по-енергийно ефективен след като завършите процеса по изработка на WordPress уебсайт. Знаете ли, че центровете за данни на вашия доставчик на хостинг и тяхната постоянна трансмисия на данни изискват огромно количество енергия?
Според настоящите прогнози, тези трансмисии ще отговарят за до 20% от световното потребление на енергия до 2025 г., което означава, че изборът на зелен уеб хостинг е едно от най-устойчивите решения за вашия сайт, които може да вземете. За щастие все повече компании се обръщат към зелени практики и се ангажират с модели за устойчива трансмисия на данни.
Намирането на зелен уеб хостинг всъщност изобщо не е толкова трудно. Нашата WordPress компания ви съветва да имате предвид следните неща, когато избирате хостинг услуга за вашия сайт:
- Изберете център за данни в близост до вашите потребители – По-голямата част от потреблението на енергия в Интернет идва чрез предаването на данни през мрежи. За да намалите въглеродния отпечатък на вашия блог, направете „пътуването“ между него и вашите потребители възможно най-кратко. По този начин не само ще ускорите времето за доставка и зареждане, но също така ще намалите и енергийните нужди на вашия сайт.
- Проверете сертификатите на доставчиците на хостинг – Наградите и сертификатите често се раздават от организации, за които никога не сте чували. Проверете източника и се уверете, че той е уважаван и надежден.
- Прегледайте внимателно политиката на доставчиците на хостинг – Когато се занимавате със своята изработка на уебсайт с WordPress и избирате хостинг услуга, е добре да прочетете ревюта и статии за съответните доставчици. Научете какво ги прави „зелени“, като например използват ли възобновяеми източници на енергия или как охлаждат центровете си за данни?
- Намерете хост с висок PUE (Power Usage Effectiveness) – PUE изчислява колко енергия се използва от изчислителното оборудване в сравнение с други режийни разходи, като охлаждане. През 2019 г. средният PUE е 1,67, което означава, че само 1 ват от 1,67 вата се използва за работа на компютърните системи. За справка, центровете за данни на Google достигат до 1.11. Искате числото да бъде възможно най-близко до 1, което показва, че не се губи енергия за не-изчислителни ресурси.
Този тип информация може да бъде трудна за намиране, когато сте в процес по изработка на WordPress уебсайт, но инициативи като The Green Web Foundation предоставят много полезни списъци, които да могат да ви помогнат да намерите зелен хостинг.
Намалете въглеродния отпечатък на вашия WordPress сайт още днес и го направете „по-зелен“!
И така, надяваме се, че днешната статия ви е била полезна! Може би сте били изненадани да разберете, че използването на Интернет е отговорно за производството на толкова въглероден диоксид, колкото цялата световна авиационна индустрия.
Потребителите на мрежата се увеличават с всеки изминал ден, така че нашата WordPress компания вярва, че всички ние можем да допринесем, макар и с малко, за намаляването на въглеродния отпечатък на нашите уебсайтове. По този начин имаме възможност да преобърнем негативната тенденция и да бъдем част от едно по-зелено уеб бъдеще.
Най-хубавата част е, че колкото по-екосъобразен е вашият сайт, толкова по-добро ще е потребителското изживяване на него. Това е така, защото премахването на факторите, отговорни за въглеродния отпечатък са абсолютно същите фактори, които могат да забавят сайта ви и да нарушат цялостната му работа. Така че, правейки сайта си „зелен“, вие също така ще го ускорите и ще му помогнете да предоставя възможно най-доброто изживяване за посетителите.
Напомняме ви, че ако изберете професионалната услуга за изработка на уебсайт с WordPress, която Вайп Студио предлага, вие ще се сдобиете със сайт, който е създаден и оптимизиран в съответствие с най-високите стандарти – това включва и грижата към околната среда. За нас е изключително важно не просто клиентите ни да останат доволни, но и да се превърнем в техен дългосрочен партньор, на когото могат да разчитат във всеки един момент.
Повече по темата
- Как PHP Подсилва Разработката на Сайтове с WordPress
- WordPress Multisite: Решение за Управление на Множество Уебсайтове
- Интеграция на WordPress с Next.js: Перфектната комбинация за бързи и гъвкави уебсайтове
- Предимствата на Headless WordPress за Модерни Уеб Приложения
- WordPress Multisite: Идеалното решение за управление на мрежа от сайтове
Етикети: WordPresswordpress блогWordPress Информацияwordpress съдържаниеWordPress Триковебизнесбизнес сайтблогвъглероден отпечатъкдигитален въглероден отпечатъкдигитализацияеко сайтеко уебсайтизображенияизработка на WordPress сайтизработка на уеб сайтонлайн бизнесоптимизацияОтзивчив дизайнпотребителско преживяванесайт с wordpressскоростсъветисъвети за блогърифирма за изработка на WordPress уебсайт