Изработка на уеб сайтове | Vipe Studio » Изработка на уеб сайт » СУПТО, WordPress с WooCommerce и Наредба Н-18

СУПТО, WordPress с WooCommerce и Наредба Н-18

ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути

Ако сте собственик на онлайн магазин изграден с WooCommerce и WordPress, вероятно в някакъв момент сте се сблъскали със СУПТО. Абревиатурата придоби особена известност с издадената през 2016 г. от Министерството на финансите Наредба Н-18, а обявената мисия бе да се освети сивия сектор.

 

WordPress WooCommerce онлайн магазините, търговците и СУПТО

Още при самото издаване на наредбата тя предизвика сериозни полемики и негативен отзвук от браншовите организации, тъй като в нея се съдържат доста неясни, противоречащи си и ограничаващи текстове, особено в частта за онлайн търговците, които продават услуги и получаващи заплащанията по нефизически път. Така например всеки собственик на WooCommerce онлайн магазин, който приема плащания с онлайн платежен метод се оказа засегнат.

Един от интересните текстове от Наредба Н-18 е именно въвеждането на специализирания софтуер за продажби (СУПТО). Ако вие сте търговец, без значение дали продавате онлайн или физически, трябва да го имате. Наборът от СУПТО е определен от НАП, съответно ако избраният от търговеца софтуер не е одобрен от агенцията, то той се смята за невалиден, а търговецът се оказва в разрез със законодателството.

След многогодишен натиск от собствениците на онлайн магазини, на 31 юли 2020 г. Министерството на финансите излезе с официална информация, че някои от ключовите текстове, касаещи СУПТО в частта с онлайн магазините и търговците, са променени.

  Най-добрите WordPress теми за вашия онлайн бизнес

Новостта е, че при определени условия електронните търговци ще могат да издават онлайн бележки, а не както до сега се изискваше касов бон, който предполага наличието на касов апарат. Тези бележки ще служат за отчитане на това какви продажби са извършени, а фискално устройство няма да им бъде нужно.

 

Какво означават промените по СУПТО за собствениците на WordPress WooCommerce магазини?

Ако до момента според Н-18 е имало изискване WordPress WooCommerce онлайн магазини да издават бележки чрез СУПТО и да регистрират дейността си със специализирания лицензиран софтуер към НАП плюс фискален бон, то след промяната в текстовете магазините, изградени например на WordPress и ползващи WooCommerce, могат да издават бележки, а не фискални бонове, стига да спазват изискванията на НАП. Изискванията биват:

  • Лицензиран софтуер на търговеца на онлайн магазина;
  • Търговецът ще е длъжен да предоставя достъп, ако е поискан от НАП за проверка при ход на производство (например по ДОПК);
  • Търговецът е длъжен, ако бележката и софтуерът са на чужд език да представи текст на български, с цел да улесни проверяващите;

Допълнително изискване е електронната касова бележка, която трябва да бъде изпратена на клиентите по e-mail и трябва да съдържа задължителните реквизити като данни за търговеца, а именно:

  • Уникален номер на клиентската поръчка;
  • Референтен номер на финансовата транзакция;
  • QR код;

Важно е да се уточни, обаче, че промените упоменати на 31.07.2020 все още нямат официален характер. Така въпросителните около мъглявата наредба продължават да са на лице за електронните търговци.

  5 селектирани WooCommerce One Page Checkout плъгини

 

Собственик съм на WooCommerce магазин, но не ползвам СУПТО. Задължителен ли е?

От тук именно идват едни от големите полемики около Наредба Н-18. Действията на собствениците на WooCommerce магазини относно Наредбата до този момент предимно се ограничаваха с приложение 33 (приложение 33 дава информация за това, какво трябва да има изписано в документа, който се подава към НАП от електронния търговец; сред реквизитите са името на търговеца, кой е домейнът на електронния магазин, ЕИК, ЮЛ, има ли регистрация по ДДС, къде се хоства сайтът, кой поддържа сайта и тн).

До този момент много от онлайн магазините не са ползвали СУПТО, въпреки че на българския пазар реално съществуват плъгини за платформите WordPress и Magento.

В заключение можем да кажем, че, ако сте собственик на WordPress сайт и ползвате плъгин за Н-18 във вашия WooCommerce магазин, който отговаря на изискванията на НАП за СУПТО, то все още не е моментът да се отказвате напълно от него.

Ние като специализирана компания за изработка на онлайн магазин с WooCommerce с нетърпение следим темата и дали очакваните през есента промени, внесени по законодателството в ЗЗДС и Н-18, ще доведат до яснота относно това дали СУПТО ще бъдат абсолютно задължителни и ще останат ли измененията в частта с онлайн магазините.

Етикети:

Ivan Popov

Автор Ivan Popov

Основател на Vipe Studio.