Колко често трябва да архивирате своя WordPress уеб сайт?
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
При изработка на уеб сайт с WordPress ще възникнат много въпроси относно безопасността и необходимостта от допълнителни мерки за сигурност. Ежеминутно сайтовете са обект на хакерски атаки, в резултат на които може да бъде открадната или загубена безвъзвратно ценна информация. За да се предпазите от подобни инциденти при изработка на уеб сайт с WordPress и за да се презастраховате, е необходимо да архивирате своя уеб сайт. Но колко често?
Като собственик на бизнес със сигурност не искате да изпадате в ситуация, при която ще загубите част от базата си данни, само защото не сте архивирали сайта си в правилния момент. Има най-различни мнения за това колко често трябва да правите бекъпи на сайта си, но има няколко правила, които работят във всички ситуации.
Когато става дума за изработка на уеб сайт с WordPress и за неговото архивиране, трябва да си отговорите на няколко въпроса:
Колко често качвате, ъпдейтвате или променяте темата на сайта и плъгините?
След като завършите процеса по изработка на уеб сайт с WordPress, регулярно ще ви се налага да ъпдейтвате темата или плъгините, които сте използвали. От това има няколко ползи – първо, ще можете да се възползвате от най-новите версии, които обикновено са изчистени от предходни бъгове, работят по-бързо и по-добре; и второ – ъпдейтнатите версии обикновено имат по-добра защита от хакерски набези. Но обновяването не е процес за подценяване – именно там много новобранци в изработка на уеб сайт с WordPress срещат сериозни трудности и дори могат да развалят всичко, което са направили само за секунди. Щом решите да правите ъпдейти, незабавно трябва да стартирате резервно копие на сайта ви. По този начин ще си гарантирате сигурност и дори, ако нещо се обърка при актуализацията, ще можете да се върнете на предишното ниво, без да търпите сериозни загуби.
Добре е също така да се запитате съхранявате ли лични данни и колко често актуализирате сайта си. Като минимум трябва да архивирате своя WordPress сайт поне веднъж седмично и да пазите резервното копие извън сайта, например, на своя компютър.
Колко често добавяте ново съдържание?
Когато говорим за изработка на уеб сайт с WordPress е ясно, че качването на ново съдържание не е никак трудно. Всичко, което създавате и публикувате онлайн се счита за ново съдържание, включително: статии, снимки, видеа, инфографики, аудиофайлове, продукти и други.
Трябва задължително да съобразите архивирането с честотата на актуализациите на вашето съдържание. Ако, например, актуализирате само веднъж седмично, можете да архивирате веднъж седмично. Но ако добавяте ново съдържание ежедневно – особено ако добавяте множество елементи всеки ден – трябва да архивирате ежедневно.
Колко души посещават сайта ви?
Имате ли коментари, поръчки или попълнени контактни форми на вашия сайт? Всеки път, когато някой взаимодейства с вашия сайт по какъвто и да е начин, това се записва във вашата база данни. Ако активността е много висока, например, управлявате магазин за електронна търговия, най-добре е да стартирате услугата за архивиране в реално време, която създава нови точки за възстановяване всеки път, когато бъде открита промяна.
Не забравяйте да архивирате редовно!
При изработка на уеб сайт с WordPress не е важно да помислите само за външния му вид, но и за неговата сигурност. Спомнете си колко усилия сте вложили и продължавате да влагате всеки ден в поддържането му. А какво би станало, ако всичко изчезне за миг? Постоянното и навременно архивиране на вашия сайт ще ви даде сигурност и ще ви помогне да не изпадате в неприятни ситуации. За щастие, когато става дума за изработка на уеб сайт с WordPress, има много плъгини, които можете да инсталирате, които ще свършат тази работа вместо вас, например, Total Upkeep, Jetpack, BackWPup.
Повече по темата
- Интеграцията на WordPress с REST API: Модерен Подход за Веб Разработка
- Как PHP Подсилва Разработката на Сайтове с WordPress
- WordPress Multisite: Решение за Управление на Множество Уебсайтове
- Интеграция на WordPress с Next.js: Перфектната комбинация за бързи и гъвкави уебсайтове
- Предимствата на Headless WordPress за Модерни Уеб Приложения
Етикети: WordPress плъгиниархивиранеизработка на WordPress сайтизработка на уеб сайт