Как да защитите вашата admin area в WordPress?
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Изработка на уеб сайт с WordPress е напълно постижимо и дори е лесно, стига да знаете някои основни правила. На първо място, сайтът ви трябва да е добре оптимизиран, за да се реализира добре в търсачките. Освен това, дизайнът му не е за подценяване, тъй като това ще ви представя пред вашите потенциални клиенти. В процеса по изработка на уеб сайт с WordPress обаче не бива да пренебрегвате нещо много важно – защитата на сайта.
Макар че мнозина си мислят, че всичко им е ясно с процеса по изработка на уеб сайт с WordPress, те често пропускат основни мерки за безопасност, които в последствие може да се окажат от решаващо значение. Точно, както защитавате имейла си и банковата си информация, така трябва да пазите и своя уеб сайт, особено ако обработвате лични данни.
Сигурността е нещо, на което трябва да обърнете особено внимание при изработка на уеб сайт с WordPress.
Как да защитите администраторската зона на своя сайт?
На първо място използвайте „защитна стена“ или Firewall. Така ще можете да следите трафика на сайта си и да блокирате подозрителни заявки на потребители, които се опитват да достигнат до него. Има десетки плъгини, които могат да ви дадат тази защита. Целият трафик на вашия сайт ще минава през тях, където ще бъде направен анализ на заявките за достъп. Съмнителните ще бъдат блокирани, другите ще бъдат допуснати. Това ще предпази вашия уеб сайт от възможни опити за хакерска атака, фишинг, зловреден софтуер и други злонамерени дейности.
Изберете силна парола
Следващата стъпка, която можете да предприемете при изработка на уеб сайт с WordPress, за да защитите админ зоната си, е да си изберете силна парола. Вашата административна област вече е защитена от парола. Въпреки това, добавянето на допълнителна защита с парола към вашата административна директория е още една допълнителна крачка към сигурността. Влезте в таблото за управление в cPanel-а и след това щракнете върху иконата „Password Protect Directories“ или „Directory Privacy“. След това ще трябва да изберете папка wp-admin. Поставете отметка в квадратчето до опцията „Password protect this directory“ и въведете име за защитената директория. След това запазете промените.
После ще трябва да създадете потребител – въведете потребителско име и парола, и запазете. Ако някой се опита да влезе в администраторската ви директория или wp-admin директорията на вашия уеб сайт, то той ще трябва да въведе потребителското име и паролата. В процеса по изработка на уеб сайт с WordPress използвайте силни пароли за всичките си акаунти.
Използвайте двуфакторна верификация
Двуфакторната верификация добавя още един защитен слой към вашия сайт. Вместо да използвате само пароли, ще трябва да въведете код за потвърждение, генериран от приложението Google Authenticator на вашия телефон.
Друг етап от защитата на сайта ви е да ограничите опитите за влизане. По подразбиране WordPress позволява на потребителите да въвеждат парола толкова пъти, колкото искат. Това означава, че злонамерен човек може да налучква паролата, докато не я познае. За да коригирате това, трябва да инсталирате и активирате плъгина Login LockDown. След активиране отидете на страницата Settings » Login LockDown, за да конфигурирате настройките на приставката.
Ограничете достъпа за влизане до IP адреси
Друг чудесен начин за осигуряване на защита е да ограничите достъпа само до конкретни IP адреси. Това ще позволи на вас и на няколко доверени потребители, които вие познавате, да влизат в административния панел.
Грижете се за вашата защита!
При изработка на уеб сайт с WordPress внимавайте винаги да използвате най-новата версия на платформата. Редовното ъпдействане на WordPress ще ви гарантира сигурност и допълнителна защита.
Това са само част от мерките, които можете да предприемете, за да защитите сайта си. Не подценявайте тази стъпка, защото може да се окаже решаваща в даден момент.
Повече по темата
- Как Headless WordPress Осигурява Мащабируемост и Гъвкавост за Бизнеси
- Как WordPress Multisite Подпомага Централизираното Управление на Съдържание
- Защо API Интеграцията е Ключова за Модерните Корпоративни Уебсайтове
- Предимствата на Интеграцията на WordPress с Headless Архитектура за Бизнеса
- Как WordPress Multisite Може да Подобри Управлението на Съдържание за Корпоративни Уебсайтове
Етикети: администраторска зоназащитаизработка на WordPress сайтУеб сигурност