Как да настроите правилно File Permissions в WordPress
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Ако в процеса по изработка на уеб сайт с WordPress сте се сблъсквали с грешки при инсталирането на плъгини, актуализирането на темата или при качване на снимки, може да имате сериозен проблем с разрешенията за използване на файловете.
Едно от основните преимущества на изработка на уеб сайт с WordPress е, че не е задължително да имате познания по програмиране – платформата позволява на почти всеки сам да създаде сайт за бизнеса си или за лично ползване.
Понякога обаче в процеса по изработка на уеб сайт с WordPress възникват грешки и непредвидени обстоятелства, които не винаги можете да решите сами. Един такъв проблем може да се окаже разрешението на файловете.
Ако не сте управлявали уеб сървър, може и да не сте съвсем сигурни какво представлява това, как работи или как се конфигурират разрешенията за използване на файловете. Ето защо в тази статия ще разгледаме всичко, което трябва да знаете за т.нар. File Permissions.
Какво представляват File Permissions?
Още от най-ранните етапи на потребителската компютърна мрежа се появява необходимостта от File Permissions. По този начин може да се определи лесно кои потребители ще имат достъп до част от файловата система.
Това се решава от т.нар. File Permissions. Разрешенията представляват набор от числа като например 644 и 777. Ако сте инсталирани плъгини в WordPress преди, тогава има голяма вероятност да сте били помолени да промените разрешенията на файла или директорията, защото плъгинът не може да се стартира.
Променяйки разрешенията, вие позволявате на уеб сървъра да получи достъп до този файл или папка.
Как това се прилага в WordPress?
При изработка на уеб сайт с WordPress, сървърът, натоварен със създаването на сайта, работи като потребител. File Permissions в WordPress са основните разрешения за това кой може да управлява файловете и папките на вашия уеб сайт.
Те гарантират сигурността на вашия сайт и го правят по-малко уязвим. Често обаче потребители ги игнорират и не им отдават значимото. Проверката на ръка дали уеб сайтът ви има правилните File Permissions ще отнеме часове. Затова обаче има по-лесен начин: с плъгин.
Настройване на File Permissions с плъгин
В процеса по изработка на уеб сайт с WordPress ще се убедите, че плъгините са най-верният ви спътник. Чрез тях можете да разширите изключително много функционалностите на своя сайт.
За правилно настройване на File Permissions можете да използвате, например, WP Hardening или All in One WP Security. Тези приставки ще маркират всички файлове и папки във вашия сайт, които имат „уязвими“ разрешения.
Как да настроите File Permissions в WordPress със cPanel-а
Когато стартирате процеса по изработка на уеб сайт с WordPress сте се запознали със cPanel. Във файловия мениджър можете да видите всички файлове и техните разрешения.
Щракнете с десния бутон върху файловете, за които искате да промените разрешенията, и след това изберете „Промяна на разрешение“. Ще ви се появи квадратче за отметка, откъдето можете да коригирате разрешенията. След това потвърдете промените и сте готови.
Препоръчителни разрешения
При изработка на уеб сайт с WordPress работата със cPanel-а е повече от наложителна. Затова, когато настройвате File Permissions ще трябва да се съобразите с различните елементи.
Например, разрешенията за файловете за wp-contents (папката, която съдържа всички теми, плъгини или ъплоуди във вашия сайт) са изключително важни. Правилното им настройване ще ви гарантира, че при потенциална заплаха, съдържанието ви няма да бъде изложено на риск.
Правилното разрешение за файл от тази папка би било 755 и всички файлове в папката трябва да имат разрешение 644. Това гарантира, че никой не може да пипа нищо в папката, освен собственикът.
Препоръчителните разрешения за файлове за в wp-includes са 755, както и за wp-content/uploads. Подходящо разрешение за всички останали файлове е 644.
Вече знаете как да настроите правилно File Permissions в WordPress!
В тази статия научихте как правилно да настроите File Permissions във вашия сайт, използвайки cPanel-а. Както видяхте това не е никак трудно, но може да ви спести много проблеми и главоболия в бъдеще.
Повече по темата
- WordPress Multisite като инструмент за управление на съдържание в големи компании
- WordPress Multisite като инструмент за управление на съдържание в големи компании
- Предимства на използването на Headless WordPress за модерни корпоративни уебсайтове
- Ползи от интеграция на Next.js с WordPress за корпоративни уебсайтове
- Как WordPress Multisite може да подпомогне управлението на съдържанието за големи организации
Етикети: cPanelfile permissionsWordPress плъгиниразрешения за файлове