Как да намериш подходящите ключови думи за твоя WordPress уебсайт?
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Изработката на WordPress уебсайт изисква много време и усилия от страна на програмисти и дизайнери. Макар те да могат да ти помогнат с множество задачи по сайта, едно от твоите най-важни задължения е създаването на качествено съдържание. То е това, което привлича посетители на твоя уебсайта и това, заради което се връщат на него след първото посещение.
Какво е проучване на ключовите думи?
За да се позиционира един уебсайт в търсачките (а след изработка на сайт WordPress, това най-вероятно това е следващата цел) и съответно да привлича посетители, в съдържанието трябва да присъстват правилните ключови думи. Това са думите, чрез които хората търсят в Интернет и с които могат да намерят твоя WordPress уебсайт.
Няма универсална формула за създаване на ключовите думи, тъй като те се влияят от естеството на съдържанието, a също и от индустрията, аудиторията, бюджета, конкуренцията и целите на компанията ти. Всеки, който изработва сайтове с WordPress, и всеки, който се грижи за тяхното съдържание, знае, че формирането на правилните ключови думи е сложна задача.
Въпреки това обаче има как да откриеш тези, които съответстват на твоите нужди чрез доброто им проучване. То е част от SEO (оптимизацията за търсачки) и представлява дейността, която някой или няколко души извършват, за да изготвят списък с ключовите думи, по които да се класира един уебсайт в търсачките.
Не забравяй, че проучването не е нещо, което правиш веднъж. Трябва да се извършва регулярно, поради променливата същност както на потребителите, така и на цялото уеб пространство.
Как да проучиш ключовите си думи?
- Разучи добре своята ниша
- Научи повече за своята аудитория
- Направи списък с ключовите думи
- Проучи новите си ключови думи
- Проучи конкуренцията
- Определи стратегия за ключовите си думи
Както вече споменах, ключовите думи се влияят от много фактори. Един от които е именно областта, в която е насочен бизнесът ти. Наложително е да проучиш собствената си ниша много обстойно.
Сигурно ти звучи глупаво, все пак я познаваш достатъчно добре, че да започнеш свой бизнес и да се довериш на професионалисти, които да се погрижат за качествената изработка на WordPress уебсайт. Въпреки това, когато седнеш и помислиш, ще видиш, че ще изскочат много ключови думи.
Хубаво е да си максимално конкретен, когато определяш своята ниша. Помисли какво те отличава от останалите, които вече са се позиционирали на пазара? Какво би накарало хората да изберат точно теб, а не някой друг?
Освен, че трябва да познаваш ключовите си думи отлично, трябва да си също толкова запознат със своята аудитория. Помисли какво биха написали хората, които се интересуват от твоя продукт, в търсачката.
Не забравяй, че големите и утвърдени търговци ще се класират на челните места в търсачките, затова се цели в по-конкретна аудитория поне в началото. Когато бизнесът ти се разрасне достатъчно, ще можеш да си позволиш по-масово таргетиране.
След като направиш анализа на собствената си ниша, както и на аудиторията си, е време да направиш списък с ключовите думи. Опитай се да влезеш в съзнанието на своите потребители и помисли какво точно ги интересува и как точно биха го потърсили в търсачката.
Ако си достатъчно конкретен, най-вероятно бързо ще направиш списъка. Включи и всички думи, които те отличават от твоята конкуренция. Те са това, чрез което потребителите ще те запомнят и с което искаш да те търсят в уеб пространството.
Веднъж след като си създал списъка, можеш да провериш валидността на ключовите си думи. В Интернет има множество инструменти, от които можеш да се възползваш за тази цел.
Един от най-често използваните е Google Trends, чрез който хората проверят колко са търсени ключовите им думи за конкретна държава или за целия свят. Друг е Questiondb. С негова помощ ще успееш да намериш въпросите, които хората си задават за конкретна тема. По този начин ще можеш да провериш не само колко са търсени избраните от теб ключови думи, но и да намериш нови, които да добавиш към своя списък.
Начинът по който конкуренцията ти се класира в търсачките, може да ти даде много светлина по въпроса с ключовите думи. Освен това зависи дали конкуренцията ти е голяма или е малка – ако е по-голяма, думите ти по-трудно ще се класират и обратното.
Колкото и популярна да е конкуренцията, винаги има шанс да я задминеш. Ако въпросните конкуренти не поддържат добър блог, съдържанието ти винаги може да измести тяхното.
Ако всички стъпки от списъка са изпълнени, би трябвало да разполагаш с достатъчно информация относно ключовите си думи. Следователно, време е да измислиш стратегия за това как да ги прилагаш.
Помисли какво очаква публиката ти от теб и какво стои зад ключовите ти думи? Но най-вече си задай въпроса “Какво прави съдържанието ми оригинално и ме отличава от масата?” Помисли какво са вложили специалистите за изработката на твоя WordPress уебсайт, което да го отличава. След това ще можеш да включиш ключовите думи по такъв начин, който да звучи естествено. Те трябва не само да ти носят трафик, но и да звучат добре в текста, за да може да бъде читаем.
Задължителни ли са ключовите думи, когато създаваме уебсайт?
След всичко казано до тук, нека пак да направим едно уточнение: ключовите думи са от съществено значение, ако искаш сайтът ти да се позиционира на правилното място в търсачките; ако искаш трафик и следователно повече потребители, които да отварят страницата ти.
Затова се постарай да работиш върху проучването на ключови думи и върху правилното им позициониране в статиите. Защото колкото и добри специалисти да са се занимавали със страхотната изработка на WordPress уебсайт, красивият сайт сам по себе си няма да събере голяма аудитория. Въпреки това, ако се затрудняваш с всички задачи по направата на един сайт, професионалистите в нашата WordPress компания, ще ти помогнат с усмивка на лице.
Повече по темата
- WordPress Multisite като инструмент за управление на съдържание в големи компании
- WordPress Multisite като инструмент за управление на съдържание в големи компании
- Предимства на използването на Headless WordPress за модерни корпоративни уебсайтове
- Ползи от интеграция на Next.js с WordPress за корпоративни уебсайтове
- Как WordPress Multisite може да подпомогне управлението на съдържанието за големи организации
Етикети: WordPresswordpress уебсайтключови думиорганичен трафикцелева аудитория