Как да добавите подкаст емисия към вашия WordPress сайт
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Подкастите стават все по-популярни и към днешна дата вече има хиляди възможности, от които да си избирате. Те са на всякакви теми – от наука, през изкуство, лайфстайл и дори, свързани с новини. По всичко изглежда, че популярността им ще става все по-голяма. Подкастите имат много предимства пред радио и телевизионните формати. На първо място те са нелинейна аудиовизуална услуга, което означава, че можете да го гледате или слушате където и когато пожелаете, да спирате, да превъртате и да се връщате отново към него. От другата страна са т.нар. линейни аудиовизуални услуги като телевизионните предавания например, при които трябва да се спазва точно определен график, рекламни паузи, има ограничения и във времеви прозорец.
Предимствата на подкастите са много. Затова не е учудващо, че все повече хора искат да научат как да добавят подкаст емисия при изработка на уеб сайт с WordPress. Добрата новина е, че с малко усилия, лесно можете да добавите подкаст емисия към вашия WordPress сайт. За целта ще трябва да използвате RSS feed.
Really Simple Syndication (RSS) е инструмент, чрез който може да получавате актуализирани версии на подкаста, с чийто RSS URL разполагате. Ако подкастът се „излъчва“ в Spotify или Apple Podcasts, той със сигурност има RSS URL. В случай, че искате да използвате вашия собствен подксат, ще трябва да направите съответните настройки.
Как да създадете RSS канал?
При изработка на уеб сайт с WordPress има два основни метода, по които можете да създаде RSS feed и да започнете да публикувате подкасти. Първият метод е сами да си създадете т.нар. емисия, а вторият – да използвате платформа за хостинг на подкасти, която да създава и хоства емисията вместо вас.
Как да настроите RSS емисия
Можете да настроите подкаст емисия още при изработка на уеб сайт с WordPress, следвайки няколко прости стъпки. Най-лесно това ще стане с помощта на плъгин. Отделете си време и изберете подходящия за вас – може да се спрете на плъгин, който изисква абонамент, за да се слуша подкаста, или такъв, чийто външен вид може да се персонализира. След като изберете подходящия за вас плъгин, трябва да го инсталирате и активирате. В случай, че искате да излъчвате вашия собственик подкаст, помислете дали няма да е по-добре да го хоствате на външен сървър, за да не товарите вашия сайт и да не пречите на неговото зареждане. След като настроите вашия RSS плъгин и подкаст хостинг, сте готови да продължите. Следвайте указанията на избрания от вас плъгин при изработка на уеб сайт с WordPress.
Друг начин, по който можете да добавите подкаст към вашия WordPress сайт е възможно най-лесният. Просто отидете при избрания от вас подкаст, вземете кода за вграждане и го вмъкнете във вашия сайт.
Избиране на подходяща тема
При изработка на уеб сайт с WordPress темата е изключително важна. При условие, че създавате сайт, в който ще разпространявате вашия собствен подкаст, следва да помислите за подходяща визия. Изберете тема, специално пригодена за подкастове, за да отговори тя на всички ваши потребности. И другите теми ще ви свършат работа при изработка на уеб сайт с WordPress за разпространение на подкасти, но има огромен шанс да им липсват ключови функционалности. Изберете си тема с вградена възможност за разпространение на аудио и видео съдържание, която да поддържа множество медийни формати.
Добавете подкаст към вашия WordPress сайт
В тази статия разбрахте по какъв начин можете да добавите подкаст емисия при изработка на уеб сайт с WordPress. Ключът за успеха на подкаста е в темите и гостите, но „опаковката“ и начинът, по който ще го поднесете на аудиторията си не е за подценяване. Затова, след като уредите техническите въпроси, помислете и за външния вид на сайта си.
Повече по темата
- Как PHP подпомага разработката на WordPress за корпоративни нужди
- Как да интегрирате WordPress с Next.js за мащабируеми корпоративни решения
- WordPress общността създаде 1000 Block теми за по-малко от 1000 дни
- Vipe Studio съветва: Какво да имаме предвид, когато искаме уебсайт за своя бизнес
- Увеличен клиентски трафик и WordPress стабилността
Етикети: WordPress плъгиниизработка на WordPress сайтизработка на уеб сайтподкаст