Headless WordPress: предимства и предизвикателства
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Хиляди хора всеки ден предприемат стъпка за изработка на уеб сайт с WordPress. Над 43% от всички сайтове в света са създадени чрез WordPress – това е най-популярната CMS (система за управление на съдържанието) в света.
Разбира се, това има своето обяснение – при изработка на уеб сайт с WordPress не се нуждаете от специални умения по програмиране, напротив, всеки може да го направи абсолютно сам.
По своята същност WordPress е „монолитна“ CMS, което означава, че фронт-енд (front-end) и бек-енд (back-end) частите на сайта ви са здраво свързани. С други думи не можете да персонализирате бек-енда самостоятелно, тъй като това ще повлияе и на фронт-енда.
Ето защо се появява необходимостта от т.нар. Headless WordPress. Това е иновативно технологично решение, при което фронт-енд (front-end) и бек-енд (back-end) частите могат да бъдат разделени.
За да управлявате и създавате съдържание ще ви помогне WordPress Rest API – това ще служи като мост между интерфейса и бек-енда за бързото прехвърляне на цифрови данни.
Но нека да си изясним основните понятия:
Какво представлява CMS и какво Headless
CMS е чудесно решение за изграждане и управление на онлайн съдържание. Фронт-ендът (front-end) е нещото, което аудиторията вижда на сайта ви, а бек-ендът (back-end) е частта, където разработчиците могат да правят промени.
Разделянето на двете ще ви позволи да правите модификации в едната или другата част, без това да доведе до проблеми.
Предимствата на Headless WordPress
При изработка на уеб сайт с WordPress всички искаме да постигнем възможно най-добрия резултат. Едно изключително добро и иновативно решение, което ще ви приближи с една крачка по-близо към заветната цел, е Headless WordPress.
Bек-ендът (back-end) при Headless CMS служи като централно хранилище на информация. Сред най-големите предимства на Headless WordPress-а попада възможността за по-голям контрол над информацията.
Освен това ще имате възможност да разпространявате динамичното си съдържание си на голямо разнообразие от устройства. Отделяйки фронт-енда (front-end) от бек-енда (back-end) ще имате възможност да добавите разнообразни услуги към сайта си. Ето защо Headless WordPress е технология, подходяща за разработването на сайтовете за големи корпорации.
Headless CMS архитектурата дава пълната свобода за персонализиране на сайта, без това да засяга предния слой, който потребителите виждат. Ако „творението“ трябва да се покаже на публиката, разработчиците просто свързват бек-енда с фронт-енда посредством API.
В процеса по изработка на уеб сайт с WordPress освен всичко друго се цели сайтът да е лек и да зарежда бързо. Headless технологията значително ще олекоти вашия сайт.
Недостатъци на Headless WordPress
Няма съмнение, че Headless е революция в създаването на уеб сайтове. Но има няколко недостатъка, които трябва да съобразите преди да започнете изработка на уеб сайт с WordPress.
Ако досега сте поддържали само един сървър, при разделяне на фронт-енда (front-end) от бек-енда (back-end) ще имате двойна работа. Освен това при отделянето на двете части ще се сблъскате с много бъгове, които трябва ръчно да оправите. Трябва също да знаете, че WYSIWYG редакторът няма да работи. Освен това визуализацията в реално време няма да ви помогне.
Друг недостатък е, че Headless системата изисква кодиране отделно както на фронт-енда (front-end) от бек-енда (back-end), което може значително да оскъпи персонализирането на вашия сайт. В случай, че все пак искате да го направите, доверете се на професионалисти.
Headless архитектурата има своите безспорни предимства!
В заключение е редно да кажем, че след като сте се захванали с изработка на уеб сайт с WordPress, със сигурност знаете предимствата на тази платформа. Сама по себе си тя е много лесна за използване от начинаещи.
Но, ако искате вашият сайт да бъде напълно пригоден към вашите нужди и цели, Headless технологията е тъкмо като за вас. В тази статия разгледахме предимствата и недостатъците при изработка на уеб сайт с WordPress, в който фронт-енда (front-end) от бек-енда (back-end) са отделени.
По този начин няма да сте ограничени само в рамките на WordPress-а, а ще можете да използвате персонализирани функционалности, предоставяйки на своите потребители най-доброто изживяване.
Повече по темата
- Как Headless WordPress Осигурява Мащабируемост и Гъвкавост за Бизнеси
- Как WordPress Multisite Подпомага Централизираното Управление на Съдържание
- Защо API Интеграцията е Ключова за Модерните Корпоративни Уебсайтове
- Предимствата на Интеграцията на WordPress с Headless Архитектура за Бизнеса
- Как WordPress Multisite Може да Подобри Управлението на Съдържание за Корпоративни Уебсайтове
Етикети: HeadlessHeadless WordPressheadless архитектураREST API