Експертни съвети за защитен WordPress сайт
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Защо темата за съветите за сигурност на при изработка на уеб сайт с WordPress? Защото всички сайтове са уязвими.
Без значение, колко работа сте положили, за да стартирате уеб сайта си, той винаги може да се окаже в опасност, въпреки че може да не сте направили нищо лошо.
Но повечето заплахи могат да бъдат предотвратени, ако просто прекарате малко време, докато приложите тези прости съвети за защита изработка на уеб сайт с WordPress:
Експертни съвети за защита на WordPress уеб сайта ви
Има няколко неща, които трябва да включите в списъка, когато става въпрос за извършване на рутинна проверка. Прегледът на тези стъпки веднъж месечно трябва да е достатъчен, за да сте в безопасност.
Ще се съсредоточим върху определени, ключови области на сайта. До известна степен уебсайтът е като човешкото тяло. Ако определена част е повредена, това се отразява на цялата система.
Ето какво трябва да направите:
1. Актуализирайте WordPress уебсайта си често
С всяка нова версия WordPress се подобрява и сигурността му. Много грешки и уязвимости се коригират всеки път, когато излезе нова версия. Освен това, ако бъде открит някакъв особено злонамерен бъг, програмистите от WordPress ще се погрижат незабавно за него и незабавно ще наложат нова безопасна версия. Ако не актуализирате, ще бъдете изложени на риск.
За да актуализирате WordPress уеб сайта си, първо трябва да отидете на таблото си за управление. В горната част на страницата ще видите съобщение всеки път, когато излезе нова версия. Щракнете, за да актуализирате и след това щракнете върху синия бутон„Актуализиране сега“. Отнема само няколко секунди.
2. Актуализирайте своите теми и добавки
Същото важи и за плъгините и темите. Трябва да актуализирате текущата си тема и плъгините, които сте инсталирали при изработка на уеб сайт с WordPress. Това ви помага да избегнете уязвимости, грешки и потенциални точки за пробив в сигурността.
Точно както при повечето софтуерни продукти, от време на време определени плъгини може да бъдат пробити или в тях да бъдат открити дупки в сигурността. Например, в миналото, плъгини като Ninja Forms и WooCommerce бяха засегнати от доста неприятни проблеми.
3. Архивирайте сайта си често
Архивирането при изработка на уеб сайт с WordPress означава създаване на копие на всички данни на сайта и съхраняването им на сигурно място. По този начин можете да възстановите сайта от това резервно копие, в случай че се случи нещо лошо.
За да направите резервно копие на вашия сайт, ви е необходим плъгин. Например, Jetpack вече има някои интегрирани функции за архивиране на достъпни цени.
4. Ограничете опитите за влизане и сменяйте паролата си често
Не позволявайте login формата ви да позволява неограничени опити за потребителско име и парола, защото точно това помага на хакера да успее. Ако им позволите да опитват безкраен брой пъти, те в крайна сметка ще открият вашите данни за вход. Ограничаването на наличните опити е първото нещо, което трябва да направите при изработка на уеб сайт с WordPress, за да предотвратите това.
Можете да използвате определени специализирани плъгини, за да ограничите възможните опити за влизане.
Освен това, като променяте често паролите си при изработка на уеб сайт с WordPress, вие допълнително намалявате шансовете на всеки хакер да проникне във вашия сайт. Но под „често“ нямам предвид всеки ден… веднъж на 2-3 месеца би било достатъчно.
5. Ограничете достъпа до вашия сайт
Ако не сте единственият потребител, който има достъп до вашия сайт, бъдете внимателни и когато създавате нови потребителски акаунти. Трябва да държите всичко под контрол и да се опитате да ограничите достъпа от всякакъв тип до потребители, които не се нуждаят непременно от него.
Ако имате много потребители, можете да ограничите техните функции и разрешения. Те трябва да имат достъп само до функциите, които са от съществено значение, за да вършат работата си.
6. Разрешете сканирането за сигурност
Сканирането за сигурност е нещо, което се извършва от специализиран софтуер/плъгини, които преминават през целия ви уебсайт в търсене на нещо подозрително. Ако се намери нещо, то се премахва незабавно. Тези скенери работят точно като антивируси.
За просто и достъпно решение можете да използвате гореспоменатия плъгин Jetpack. Освен функциите за архивиране, той също има ежедневни сканирания за зловреден софтуер и заплахи с ръчно разрешаване. Като алтернатива можете също да използвате CodeGuard или Sucuri SiteCheck.
Вече знаете, как да защитите WordPress уеб сайта си
Защитата на WordPress сайт обаче не е еднократна задача. Трябва непрекъснато да го правите, тъй като кибератаките непрекъснато се развиват. Рискът винаги ще съществува, но можете да приложите мерки за сигурност при изработка на уеб сайт с WordPress, за да намалите тези рискове.
Повече по темата
- Как PHP подпомага разработката на WordPress за корпоративни нужди
- Как да интегрирате WordPress с Next.js за мащабируеми корпоративни решения
- WordPress общността създаде 1000 Block теми за по-малко от 1000 дни
- Vipe Studio съветва: Какво да имаме предвид, когато искаме уебсайт за своя бизнес
- Увеличен клиентски трафик и WordPress стабилността