Брадатият лешояд на крилете на WordPress
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Ако подредите всички членове от екипа на Вайп Студио в една редица, ето какво ще видите – разработчик, разработчик, маркетинг специалист, създател на съдържание, дизайнер, още няколко разработчици и накрая… брадат лешояд! Точно така – една от най-редките грабливи птици в Европа и символ на българската природозащита е част от нашия звезден отбор.
И така, може ли нашият брадат лешояд да пише код като останалите ни експерти? Не. Той е твърде величествен за това занимание. Нещо повече, той е зает да разпространява посланието за опазване на биоразнообразието и възстановяване на местообитанията, заедно с нашите приятели от организацията Зелени Балкани.
Вайп Студио подкрепя осиновителната програма на Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани и ние сме горди осиновители на един от най-царствените обитатели на центъра, а именно брадатият лешояд.
Ще се радваме да споделим с всички вас защо вярваме толкова силно в невероятната кауза на Зелени Балкани. Освен това сме сигурни, че ще искате да научите повече интересни факти за великолепния брадат лешояд.
Мисията на Зелени Балкани
През почти 30-годишната си история организацията Зелени Балкани е осъществила повече от 110 природозащитни проекта с помощта на своите партньори и спонсори, сред които са ПРОГРАМАТА ФАР на ЕС, USAID, GEF, REC, UNDP, WWF и EURONATUR .
Преките инвестиции, възлизащи на 3,5 милиона долара, са разпределени между инициативи, ръководени от Зелени Балкани или в сътрудничество с други организации. Зелени Балкани, WWF DCP и българският офис на UNDP са инициирали две големи консервационни програми за опазване на река Дунав и Западните Родопи на стойност приблизително 20 милиона евро.
До момента са извършени над 400 дейности от доброволци и граждански групи, които подкрепят каузите на Зелени Балкани. 180 от тях са с национално значение. Сред някои от акциите са масови протести, които са успели да предотвратят извършването на сериозни престъпления срещу природата на България.
Основната мисия на Зелени Балкани е да опази природните богатства на България и Балканския полуостров. Организацията работи активно за опазване на биоразнообразието, възстановяване на местообитания, устойчиво управление на природните ресурси, подобряване на природозащитната политика и законодателство, както и образоване на широката аудитория за околната среда.
Осиновителна програма на Спасителния център за диви животни
Екипът на Вайп Студио е изключително горд от факта, че сме част от програмата за осиновяване на Зелени Балкани. Осиновителната програма на Спасителния център за диви животни има за цел да подкрепи работата на единствената „болница за диви животни“ в страната.
Мисията на Спасителния център на Зелени Балкани привлече вниманието ни, тъй като това, което правят, е абсолютно уникално за територията на България. Центърът приема бедстващи диви животни от цялата страна и им предоставя адекватно лечение. След като се възстановят напълно, те се пускат обратно в дивата природа.
За съжаление някои от пациентите са с тежки увреждания и въпреки усилията на персонала, те не могат да се възстановят напълно. За щастие обаче тези животни стават обитатели на Спасителния център до края на живота си, където получават възможно най-добрата грижа. Ежедневното лечение на такива пациенти обаче изисква значителни средства.
Осиновителната програма представлява финансова подкрепа за едно или повече животни, които са настанени за постоянно в Центъра. Осиновяването се случва за определен период от време, който осиновителят определя. Това съдействие помага на персонала на Центъра да осигури всичко необходимо за редките и застрашени видове, за които се грижи.
Това е невероятна възможност, защото въпреки факта, че животните вече не са в състояние да оцелеят сами, те все още могат да имат потомство, което може успешно да бъде върнато в дивата природа.
Във Вайп Студио сме изключително щастливи от факта, че можем да допринесем за опазването на природната среда в България по такъв прекрасен начин, а именно ставайки част от Осиновителната програма на Спасителния център. Приемаме като част от нашата собствена мисия да разпространяваме посланието на Зелени Балкани за опазване и възстановяване на редки и застрашени видове и техните местообитания.
Запознайте се със символа на българската природозащита – брадатият лешояд
Брадатият лешояд често се изобразява като силует в къща, който се използва за обозначаване на вековни дървета или защитени територии. Така тази величествена граблива птица се превръща в символ на българската природозащита в началото на ХХ век.
Брадатият лешояд е най-голямата птица в Алпите и една от най-редките грабливи птици в Европа. Живее във високи планински места и гнезди на високи скални издатини. В миналото брадатите лешояди са били широко разпространени в почти всички планински вериги на Южна Европа, както и в Алпите.
Никой друг граблив вид не е оставил толкова траен отпечатък върху човечеството – факт, който се доказва от многобройните басни и митове за него. Въпреки че брадатият лешояд (Gypaetus barbatus) е разпространен в части от палеарктическите, афротропичните и индо-малайските региони, видът е доста необичаен за някои места и се предполага, че като цяло популацията му рязко намалява.
Брадатият лешояд има наистина висок природозащитен статус. Заради бракониерството и използването на отровни примамки срещу сухоземни хищници брадатият лешояд изчезва от България през 70-те години на миналия век. Въпреки това, благодарение на организации като Зелени Балкани, усилията за възстановяване на вида продължават и бъдещето изглежда обещаващо.
Въпреки това, възстановяването на лешоядите все още има да извърви дълъг път по отношение на широката аудитория, която трябва да осъзнае огромните икономически и екологични предимства от опазването на този вид. Всички трябва да разберат, че предизвикателствата, свързани с опазването на тази граблива птица, са абсолютно управляеми и могат да бъдат успешно преодолени чрез повишаване на осведомеността.
Предизвикателствата, пред които са изправени брадатите лешояди
Брадатият лешояд е посочен в приложение II на Бонската конвенция, приложение II на Бернската конвенция, приложение II на Конвенцията CITES и европейски природозащитен статус: SPEC 3, BD.
Популацията на вида е оценена на 1000-10 000 индивида от Ferguson-Lees et al. (2001). Въпреки това, в Европа популацията се оценява на 580-790 двойки, което представлява приблизително 1200-1600 зрели индивида (BirdLife International 2015).
С изключение на Северна Испания, където популацията е нараснала от 1986 г., видът намалява навсякъде другаде, където се среща естествено. Най-големите опасности за брадатия лешояд включват отравяне (както случайно, така и умишлено), влошаване на местообитанията, нарушаване на зоните за чифтосване, както и животозастрашаващи срещи с електропроводи.
През последните три поколения се смята, че популацията на брадатия лешояд е намаляла с 25-29%. За съжаление се очаква популацията в Европа да намалее с поне 10% през следващите 53,4 години (или следващите три поколения).
В България брадатият лешояд е класифициран като Изчезнал ЕХ (Extinct EX) и видът е включен в Анекс II и III на Закона за биологичното разнообразие. В началото на века се е смятало, че в граничните райони на Македония-Гърция и България-Гърция е имало 2-5 индивида, но в действителност от 2005 г. насам няма надеждни записи от тези места, които да потвърдят или отрекат информацията.
Брадатият лешояд е изправен пред множество предизвикателства, когато става въпрос за неговото възстановяване и опазване на територията на България. Фактори като незаконен лов, отравяне с примамки за хищни птици и бозайници, улов в капани, намалена хранителна база, късна полова зрялост и нисък размножителен капацитет са сред основните опасения, които засягат вида.
За щастие, организацията Зелени Балкани работи по дългосрочен план за повторното въвеждане на брадатия лешояд в дивата природа и вече разглежда потенциалните зони за освобождаване. Зелени Балкани също има за цел да подобри гледните точки и отношението на хората към вида. Вайп Студио подкрепя тяхната благородна кауза, поемайки ролята на осиновител за един от резидентните брадати лешояди на Спасителния център за диви животни.
Интересни факти за брадатия лешояд
Вече трябва да е станало ясно, че брадатите лешояди са наистина специален вид, който заслужава да бъде защитен и ценен не само в България, но и по всички места, които са естествени местообитания на величествената граблива птица. Ето няколко любопитни факта за брадатия лешояд, които Вайп Студио иска да запомните:
- Брадатият лешояд (Gypaetus barbatus) е едра граблива птица, която поради редица заплахи изчезва от територията на България в средата на 70-те години. Няколко природозащитни организации в България обаче изпълняват дългосрочни планове и проекти за връщане на вида в страната. Брадатият лешояд е обект на опазване в Европейската мрежа НАТУРА 2000.
- Брадатият лешояд е най-големият представител на лешоядите в Европа. Размерите му са наистина впечатляващи – размахът на крилете достига 2,8 м, а теглото на грабливия хищник може да достигне 8 кг.
- Брадатият лешояд е символ на българската природозащита – силуетът му се поставя върху всяка защитена местност и дърво в страната.
- Всички лешояди често са наричани „санитари на дивата природата“, тъй като се хранят с мъртви животни (брадатият лешояд също така се храни и с кости). По този начин тези птици защитават животните и хората от разпространението на болести и инфекции.
https://www.youtube.com/watch?v=iwlbuyrMjes
Да опазим най-редкия лешояд в Европа!
Целият екип на Вайп Студио вярва, че всеки един от нас може да изиграе своята положителна роля в опазването на най-редкия вид лешояд в Европа. Можете да последвате нашите стъпки и да осиновите брадат лешояд (или друг застрашен вид) от авторитетна организация, като Зелени Балкани.
Това обаче далеч не е всичко. Има безброй други неща, които можете да направите, за да защитите тази великолепна граблива птица. Например, можете да участвате в операции по наблюдение и хранене в станция близо до вас. Също така бихте могли да се присъедините към експедиции, които търсят подходящи места за повторно въвеждане на вида в дивата природа.
Вайп Студио ви призовава винаги да докладвате на властите във вашата страна за всяка незаконна употреба на токсични примамки срещу хищници. Участвайте в образователни дейности, свързани с опазването на лешоядите и помогнете за подобряването на обществената осведоменост и нагласите към този невероятен вид, като споделяте това, което сте научили с вашата общност.
Искаме лично да благодарим на Зелени Балкани за тяхната отдаденост и да ги поздравим за изключителния напредък, който са постигнали в повишаването на обществената осведоменост за необходимостта от предприемане на спешни мерки за опазване на околната среда и устойчиво развитие. Вайп Студио приема като своя мисия популяризирането на идеите за устойчиво развитие и насърчаването на екологосъобразна икономическа дейност.
Повече по темата
- WordCamp Europe 2023: Най-важното от ден 2 [Recap]
- WordCamp Europe 2023: Contributor Day, ден 1 и лекцията на Иван Попов [Recap]
- Уъркшопи и уелнес ви очакват на WordCamp Europe 2023
- Отбелязваме 20 години WordPress – честит рожден ден на любимия ни CMS
- Vipe Studio е спонсор на WordCamp Europe 2023 в Атина
Етикети: брадат лешоядЗелени Балканиосиновителната програмаприродозащитаСпасителен център за диви животниустойчиво развитие