Изработка на уеб сайтове | Vipe Studio » Изработка на уеб сайт » Какво представлява Bounce Rate или степен на отпадане на вашия WordPress сайт?

Какво представлява Bounce Rate или степен на отпадане на вашия WordPress сайт?

ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути

Чували ли сте някога за Bounce Rate или степен на отпадане? Това е показател за трафик, който изглежда много страшен за новите собственици на уебсайтове. Ако и вие настръхвате от ужас, когато някой спомене Bounce Rate, нашата WordPress компания иска да ви успокои и да ви каже, че колкото повече знаете по дадена тема, толкова по-достъпна и неплашеща изглежда тя.

Нека разбулим мистерията още от самото начало – след изработка на уебсайт с WordPress Bounce Rate (или степента на отпадане) със сигурност ще се появи във вашето ежедневие. Това представлява процента на хората, които напускат вашия сайт, без да видят друга страница, различна от тази, през която са влезли.

Степента на отпадане е важна, тъй като потребителите, които остават по-дълго на вашия сайт и преглеждат повече страници, са по-склонни да се присъединят към вашия имейл списък, да оставят коментар, да направят покупка, да ви последват в социалните мрежи и др.

На всички ни се е случвало да открием сайт в Интернет, който да излиза в първите десет предложения в търсачката, но в момента, в който го посетим нещо не ни харесва и моментално се връщаме назад и преминаваме към следващия в списъка. Точно това действие, при което просто напускаме входната страница, без да взаимодействаме с останалата част от сайта, е известно като степен на отпадане.

Вярваме, че щом сте избрали услуга за професионална изработка на WordPress уебсайт, със сигурност имате сериозни намерения за развитието на вашия бизнес. Както може би знаете, оценката на качеството на потребителското изживяване, предоставяно от вашия уебсайт, е от съществено значение.

За да разберете по-добре целевата си аудитория и да увеличите видимостта си в класирането на търсачките, ви препоръчваме да следите различни показатели, свързани с потребителското изживяване на вашия сайт. Степента на отпадане е точно такъв показател, който може да подобри уеб трафика към вашия сайт, както и процента на конверсия за продукти, които рекламирате или продавате.

Ето защо в днешната статия, нашата WordPress компания ще ви разкаже всичко, което трябва да знаете за Bounce Rate, като ще ви споделим доказано работещи методи, с които можете да увеличите преглежданията на страниците си и да намалите степента на отпадане на вашия уебсайт.

Bounce Rate в детайли

И така, както вече стана ясно, степента на отпадане е процентът на посетителите, които попадат на вашия сайт и напускат, без да продължат към втора страница. Високата степен на отпадане е лош показател след като приключите вашата изработка на уебсайт с WordPress, защото означава, че не можете да убедите посетителя да остане на страницата ви и да предприеме последващи действия.

Когато изграждате стратегия за подобряване на степента на отпадане, е от ключово значение да разберете какви показатели НЕ се измерват чрез Bounce Rate. Така например, степента на отпадане не измерва времето, което потребителят прекарва на дадена уеб страница или дали е намерил тази страница за полезна.

Вместо това Bounce Rate измерва ефективността на вашите лендинг страници, които целят да подтикнат потребителите да извършат определени действия на вашия сайт преди да го напуснат или просто да затворят браузъра си.

При изработка на WordPress уебсайт най-често стремежът ви ще бъде да събудите интереса на посетителите си, които от своя страна да започнат да навигират из вашия сайт и в крайна сметка да осъществят покупка или да се ангажират по някакъв начин със съдържанието ви.

Нашата WordPress компания ще ви сподели няколко начина, по които посетител може да допринесе за високата степен на отпадане на вашия сайт:

  • Кликване върху бутона за връщане назад;
  • Въвеждане на нов URL адрес;
  • Затваряне на раздела или прозореца;
  • Изтекла сесия (свързана с хостинг грешки).

Хората постоянно излизат от дадени уебсайтове. Това е напълно нормално и не бива да ви плаши – в крайна сметка точно по този начин се ориентираме в мрежата. Важно е да разберете обаче, че след изработка на уебсайт с WordPress съществува както добра, така и лоша степен на отпадане.

  9 неща, които да включвате във всяка публикация на вашия WordPress сайт

Добрата степен на отпадане означава, че посетителите ви са имали добро потребителско изживяване и са намерили това, което търсят на вашия сайт. Лошият Bounce Rate сочи към това, че много от посетителите на сайта ви просто попадат на него и не се задържат дълго.

Ако ви е интересно точно как се изчислява степента на отпадане, нашата WordPress компания може да ви каже и това. Когато с течение на времето проследявате така наречените „отпадания“ и след това ги сравните с общия брой хора, посетили вашия сайт, ще получите съотношение.

Нужно е да преведете съотношението в проценти и по този начин ще получите степента на отпадане. Ето една бърза илюстрация – ако публикация във вашия блог е получила 1000 посетители, а 750 от тях са напуснали веднага след прегледа на публикацията, степента на отпадане ще бъде следната:

750/1000 = 0,75 = 75%; Степен на отпадане = Отпадания/Общо посетители x 100%

Какво се квалифицира като добра степен на отпадане?

Когато финализирате вашата изработка на WordPress уебсайт, степента на отпадане ще варира в зависимост от вашата индустрия и вида на уебсайта, който имате. Съществуват обаче някои общи правила, които можете да имате предвид, когато разглеждате собствените си данни:

  • Над 80% е много лошо;
  • Между 70 и 80% е зле;
  • Между 50 и 70% е добре;
  • Между 30 до 50% е страхотно;
  • Под 20% обикновено е грешка при проследяването.

Има много причини, поради които степента на отпадане на вашия сайт може да бъде висока. Нашата WordPress компания обаче иска да ви увери, че за щастие повечето от тези причини могат да бъдат лесно отстранени. Част от проблемните аспекти, които могат да допринесат за висока степен на отпадане включват:

  • Сайтът ви се зарежда твърде бавно;
  • Посетителите трудно се ориентират във вашия сайт;
  • Сайтът ви има лош дизайн;
  • Нямате ясна стратегия за CTA (call-to-action, призиви за действие).

Важно е да запомните, че независимо от нарастващата конкуренция, която се стреми да привлече вниманието на потребителите, всеки собственик на уебсайт може да намали степента на отпадане като приложи доказано работещи тактики за подобряване на съдържанието.

Как да проверите каква е степента на отпадане на вашия WordPress сайт?

След като приключите изработката на уебсайт с WordPress, рано или късно ще се сблъскате с Bounce Rate и ще ви се наложи да измерите степента на отпадане на своя сайт и да разберете какъв е средният брой преглеждания на страници, които генерирате.

Нашата WordPress компания ви съветва да използвате Google Analytics за целта. Това е най-добрият инструмент за анализи, който се използва от над 3 милиона уебсайта. Проверката на степента на отпадане с Google Analytics е изключително лесна.

Трябва да отидете в своята Google Analytics страница и да кликнете върху раздела “Overview”, който се намира под “Audience”. Ще видите, че вашият Bounce Rate се показва като процент заедно с преглежданията на страници, сесиите, потребителите, както и средната продължителност на престой в сайта.

Ако се интересувате от още по-задълбочен анализ, когато се захващате с изработка на WordPress уебсайт, ви препоръчваме да проверите степента на отпадане на отделните страници. Също така можете да се запознаете и с процента на потребителите, използващи таблети, настолни компютри и мобилни устройства.

Google Analytics е изключително удобен инструмент, тъй като ви позволява лесно да преглеждате трафика и потребителските си данни, директно от таблото за управление на WordPress. Предстои да ви дадем конкретни съвети за намаляване на степента на отпадане на вашия сайт, така че ако ги следвате, би трябвало да видите как числата започват да се подобряват.

Как да подобрите степента на отпадане на вашия WordPress сайт?

При изработка на уебсайт с WordPress много собственици на сайтове задават въпроса „Как мога да намаля степента си на отпадане?“. Не съществува универсален отговор на този въпрос, но въпреки това има едно нещо, което е от ключово значение.

  4 основни разлики между Wix и WordPress

За пореден път ви обръщаме внимание на фокуса, който трябва да имате върху създаването на ангажиращо съдържание. Лендинг страниците ви трябва да подтикват посетителите ви да преминат към вътрешна страница на вашия сайт, която да отговори на някаква тяхна нужда – например да открият отговор на въпрос, който ги е довел до вашия уебсайт.

Тези неща са от съществено значение и ще ви помогнат да изградите много по-ясна стратегия за намаляване на степента на отпадане. Нашата WordPress компания ви препоръчва да съсредоточите усилията си върху създаването на ангажиращо съдържание, което да накара потребителите да разгледат по-задълбочено вашия сайт, за да закупят продуктите или услугите, които предлагате.

Намаляването на степента на отпадане не трябва да бъде трудно, скъпо или отнемащо много време занимание. Сега ще ви представим няколко доказано работещи техники, с които да подобрите както своя Bounce Rate, така и цялостното потребителско изживяване на сайта ви.

Ускорете вашия WordPress сайт

Ако след изработка на WordPress уебсайт забележите, че имате висока степен на отпадане, то тогава е много възможно страниците на сайта ви да не се зареждат достатъчно бързо. Когато казваме бързо, имаме предвид наистина много бързо.

Знаете ли, че ако вашият уебсайт не се зареди в рамките на 2 секунди, потребителят ще побърза да се върне назад или да затвори браузъра си? Това се отнася както за посетители, които използват настолни компютри, така и за такива, които посещават сайта ви през мобилно устройство.

Нашата WordPress компания ви съветва да се погрижите за високата скорост на вашия сайт. По този начин ще подобрите потребителското изживяване, ще увеличите общия брой преглеждания на страници и ще подпомогнете своето SEO класиране.

За да ускорите сайта си, първо ще трябва да тествате скоростта му, за да видите как се представя вашият уебсайт в момента. След като разберете това вече ще можете да стартирате процеса по ускоряване.

За щастие, при изработка на уебсайт с WordPress има много начини, чрез които можете да ускорите сайта си. Обикновено проблемите със скоростта са свързани с хостинг услугата, която ползвате, или пък с неправилни конфигурации за кеширане.

Ето няколко метода, които можете да използвате, за да подобрите времето за зареждане на вашите страници:

  • Компресирайте съхранените файлове с изображения;
  • Заредете предварително олекотена версия на страницата си;
  • Надстройте плана си за уеб хостинг;
  • Използвайте мрежа за разпространение на съдържание.

Подобрете навигационните си менюта в WordPress

При изработка на WordPress уебсайт навигационното меню е изключително важно, защото то представлява един от основните начини, чрез които посетителите се движат из вашия сайт.

Препоръчваме ви да избягвате навигационни менюта, които са прекалено сложни или объркващи, тъй като това може да доведе до по-висока степен на отпадане. Стремете се навигационното ви меню да бъде максимално просто и да помага на посетителите ви да намерят точно това, което търсят.

Нашата WordPress компания ви съветва да направите опциите в менюто си обширни и с ясен, четим текст. Цветовата схема на менюто също трябва да се откроява от цветовата палитра на вашия уебсайт, за да се гарантира добра видимост.

Можете да внедрите меню, което изчезва от полезрението, когато потребителят превърта надолу, но се появява отново, докато превърта нагоре. Разбира се, не забравяйте и да направите менюто си удобно за мобилни устройства.

Направете вашето съдържание четимо

След изработка на уебсайт с WordPress повечето бизнеси разчитат в голяма степен на писменото съдържание. Посетителите ви могат да останат разочаровани, ако съдържанието ви не е правилно форматирано за мрежата.

Има няколко ключови техники, които могат да гарантират, че съдържанието ви е лесно за четене. Едно от най-важните неща е да се уверите, че текстът на вашия сайт е четим на всички видове устройства.

  Ефективни начини за подобряване на потребителското изживяване във вашия WordPress сайт през 2022

Ако читателите трябва да примижават или пък да увеличават мащаба на страницата, за да видят текста ви на мобилен телефон, тогава размерът на шрифта ви не е достатъчно голям.

Нашата WordPress компания също така ви съветва да форматирате съдържанието си правилно. Читателите са склонни да „прелистват“ бързо, вместо да четат ред по ред. Така че съдържанието ви трябва да съответства на начина, по който хората четат онлайн.

Има няколко начина, по които можете да форматирате публикациите в сайта ви, за да бъдат те максимално четими:

  • Използвайте подзаглавия, за да разбиете съдържанието си на части;
  • Разделете текста си на кратки параграфи;
  • Вграждайте видеоклипове и добавяйте изображения към съдържанието си;
  • Използвайте булети;
  • Пишете с разговорен тон.

Външните връзки на сайта ви трябва да се отварят в нов раздел

Поставянето на външни връзки към други сайтове е чудесна практика при изработка на WordPress уебсайт, защото това прави съдържанието ви още по-ценно за потребителите.

Външните връзки обаче могат да накарат потребителите да напуснат сайта ви, което от своя страна може да повиши степента на отпадане. Най-добрият начин да се справите с този проблем е като настроите сайта си така, че да отваря външните връзки в нов раздел или прозорец.

По този начин, когато посетител кликне върху външна връзка, той няма да напусне вашия уебсайт. Ще откриете опцията за отваряне на външни връзки в нов раздел или прозорец в редактора на публикации на WordPress.

Добавете свързани или популярни публикации

Нашата WordPress компания смята, че една от най-честите причини посетителите да напускат сайта ви, след като прочетат дадена публикация, е, че не им показвате какво да направят по-нататък.

За да поправите тази грешка, е добре да добавите раздел „Свързани публикации“ или „Популярни публикации“, който да се показва в края на постовете ви. Освен това, ако посетителите прочитат статиите ви докрай, това означава, че те са се ангажирали със съдържанието ви и харесват вашия уебсайт. Така че ги насърчете да продължат да четат и разглеждат.

Включете контекстуални Call-To-Actions (призиви към действия)

След успешната изработка на уебсайт с WordPress можете лесно да намалите степента на отпадане на вашия сайт като включите така наречените Call-To-Actions (или призиви към действия) към вашите публикации.

Тези призиви подканват потребителите да предприемат някакви действия, въз основа на съдържанието, предоставено от съответната уеб страница. В повечето случаи подканващите фрази пренасочват към друга страница от уебсайта ви, което спомага за намаляването на вашия Bounce Rate.

Ето и няколко примерни Call-To-Actions, с които нашата WordPress компания може да ви насочи:

  • Попълване на формуляр за контакт;
  • Записване за абонамент;
  • Закупуване на артикул;
  • Попълване на анкета.

Намалете степента на отпадане на вашия WordPress сайт!

Когато завършите процеса по изработка на WordPress уебсайт, степента на отпадане (Bounce Rate) ще бъде важен показател за измерване на производителността на сайта и ангажираността на потребителите. Намаляването на степента на отпадане може да бъде предизвикателна задача, но в крайна сметка този показател е свързан с цялостното потребителско изживяване на вашия сайт и затова е хубаво да го следите.

Ако успеете да постигнете нисък Bounce Rate, това би означавало, че уебсайтът ви доставя полезно съдържание на вашите посетители. Прилагайки съветите, които ви дадохме в днешната статия, вие не само ще подобрите степента на отпадане на вашия уебсайт, но и ще привлечете още повече потенциални клиенти към продуктите и услугите, които вашият бизнес предлага.

Напомняме ви, че ако се доверите на професионалната услуга за изработка на уебсайт с WordPress, която Вайп Студио предлага, вие ще се сдобиете с изключително бърз сайт, който ще задоволи очакванията и на най-взискателните потребители на мрежата. Така че не се колебайте и се свържете с нас още днес, като попълните някой от формулярите ни за запитвания.

Етикети:

Vipe Team

Автор Vipe Team

Нашият неуморен екип, който създава качествено WordPress насочено съдържание за Вас 24/7/365.