Изработка на уеб сайтове | Vipe Studio » Оптимизация » Защо е необходимо вашият WordPress сайт да има SSL сертификат и как да го инсталирате?

Защо е необходимо вашият WordPress сайт да има SSL сертификат и как да го инсталирате?

ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути

При изработка на WordPress уеб сайт е задължително да се погрижите за всички компоненти, които се отнасят до сигурността. Ако не направите това, рискувате да загубите доверието на потребителите си.

Това ще окаже директно влияние върху успеха на сайта и бизнеса ви, тъй като именно доверието е това, което кара потребителите да закупят даден продукт.

Поради тази причина е необходимо да използвате SSL сертификат. Това е особено важно за тези, които поддържат сайт за електронна търговия и използват лична информация, която трябва да остане защитена.

Наличието на такъв сертификат означава, че сайтът ви ще бъде отчетен като безопасен за посещение. Ако не искате да рискувате репутацията на бизнеса си, по-добре сериозно обмислете SSL сертификата.

В настоящата статия, нашата агенция за изработка на WordPress уеб сайтове ще ви разкаже какво е SSL сертификат, защо е необходимо да имате такъв и как може да се сдобиете с един за вашия WordPress сайт.

Какво е SSL сертификат?

SSL е абревиатура за Secure Sockets Layer и представлява протокол за защитен пренос на данни между браузъра на потребителя и сайта, който той посещават. SSL криптира данните по такъв начин, по който само браузърът и сървърът могат да ги декриптират. Така никой не може да интерпретира или да променя данните, ако ги открадне.

Всеки потребител онлайн прехвърля информация, когато посещава даден сайт. Тази информация често пъти може да е лична и важна – детайли относно плащането, информация за кредитната карта или данни за вход и регистрация.

Обикновено SSL сертификатите работят с друг Интернет протокол, за който може би сте чували – HTTP или Hypertext Transfer Protocol, който диктува как уеб сървърите и браузърите изпращат файлове едни на други. Когато SSL протоколът се приложи към сайт, HTTP се променя на HTTPS, като добавеният S накрая означава сигурност.

Стандартният HTTP протокол не гарантира сигурност от високо ниво, така че рискувате информация в сайта ви да бъде хакната. След вашата изработка на WordPress уеб сайт е необходимо да се сдобиете със SSL сертификат от някой от признатите органи за издаване на сертификати. За да разберете дали даден сайт изпозлва SSL е необходимо да проверите началото на URL адреса. Ако там е изписано “https” и има иконка на катинарче, това идникира, че връзката е сигурна.

За да активирате SSL във вашия уеб сайт, е необходимо да имате SSL сертификат, както нашата WordPress компания вече спомена. Този сертификат представлява колекция от малки файлове с данни, които се намира на уеб сървър, осигуряващ криптирана връзка между сървъра и браузърите, които стигат до него.

  Как да стигнете от 0 до 1000 дневни посещения във вашия WordPress сайт?

Защо се нуждаете от SSL сертификат за вашия WordPress сайт?

Много компоненти при изработка на WordPress уеб сайт могат да бъдат пропуснати. Грижата за сигурността обаче не е един от тях. Да притежавате SSL сертификат в днешно време не е лукс, а необходимост. Ето и няколко основни причини защо:

  • Помага да се гарантира сигурността на сайта
  • Подобрява класирането в резултатите на търсачките
  • Потребителите ще ви виждат като надеждна марка
  • Подобрява скоростта на сайта
  • Подобрява потребителското изживяване
  • Помага за криптиране на важна и лична информация

Несъмнено всички тези елементи са ключови, ако искате да си заслужават усилията след изработка на WordPress уеб сайт. Повечето сайтове в Интернет често пъти боравят с деликатна информация, която трябва да бъде пазена. Цената на един сертификат е нищо в сравнение с цената, която ще трябва да заплатите, ако случайно изтече тази информация.

Не можем да не споменем, че SSL сертификата ще повлияе върху вашето класиране в търсачките, следователно върху вашето SEO. Google отчита като фактор HTTPS при алгоритъма за класиране. Така че дори да не се занимавате с транзакции, този сертификат си заслужава за вашето SEO.

При изработка на WordPress уеб сайт трябва да отделим допълнително внимание на всичко, което влияе на потребителското изживяване. SSL сертификатите са едни от тези елементи. Притежанието на такъв сертификат елиминира страховете на посетителите.

Това важи изключително за сайтовете за електронна търговия, където за потребителите е повече от важно да правят сигурни плащания. Позиционирането ви като надежден бранд само ще спомогне за разрастването на бизнеса ви, като така усилията вложени в изработка на WordPress уеб сайт ще си заслужават напълно.

Как да се сдобиете със SSL сертификат за вашия WordPress сайт?

След като вече знаете колко ключов е един SSL сертификат, нека преминем към въпроса как може да се сдобиете с такъв след изработка на WordPress уеб сайт? По-долу сме описали този процес в няколко лесни стъпки. Да започваме!

Помислете от какъв сертификат имате нужда

Има различни SSL сертификати в зависимост от цената и типа. Нека започнем с DV (domain validation) сертификатите – те са най-евтините и притежават най-основните функции. Те показват катинар иконката и са най-удачни за сайтове с малък бюджет, които не обработват лична и чувствителна информация.

  Как да използвате повторно съдържанието на вашия WordPress сайт?

После имаме OV (organization validated) сертификатите, които показват катинарчето и името на компанията ви в лентата на браузъра. Извършват по-задълбочена работа по валидиране на самоличността на притежателя на сертификата. EV (extended validation) сертфикитатите са най-скъпи, тъй като трябва да докажете, че сте упълномощени да използвате домейна си. Бизнесите, които боравят с важна информация, трябва да заложат на такъв.

Следващите сертификат при изработка на WordPress уеб сайт са UCC (unified communications certificate) и са предназначени за тези, които притежава множество сайтове, тъй като защитават няколко домейна. Wildcard сертификактие са последните, които ще споменем. Те прилагат защита за домейн и за всички негови поддомейни.

Изберете сигурен сертифициращ орган

Сертифициращият орган е организация, която генерира SSL сертификати и удостоверява сайтовете, които ги изискват. В зависимост от това какъв сертфикат сте избрали след изработка на WordPress уеб сайт, верификацията може да отнеме различно време.

Преди да се допитате до такъв орган, вижте дали доставчикът ви на хостинг услуги предлага SSL сертификати. Ако предлага такъв сертификат, който задоволява нуждите ви откъм защита и цена, помолете да бъде активиран.

Може обаче доставчикът ви да не предлага това, което търсите. Тогава трябва да се обърнете към органите, които се занимават само със сертификати. Едни от най-популярните са: Comodo, Global Sign, SSL.com.

Поръчайте и потвърдете вашия сертификат

След като сте си избрали вида сертификат, който искате да имате след изработка на WordPress уеб сайт, както и неговия доставчик, го поръчайте. Това ще активира процеса на проверка. Той може да отнеме от няколко минути до няколко дни. След като получите потвърждение и одобрение от съответния орган, изтеглете вашите SSL сертификатни файлове.

Инсталирайте сертификата

Файловете, които ще получите със SSL сертификата, ще се намират на вашия сървър, така че инсталирането им варира от доставчика на хостинг услугите ви. Консултирайте се с документацията за инсталиране на SSL. Може да се наложи да го качите сами, но това все пак няма да ви отнеме много време.

Конфигурирайте сайта си за SSL сертификат

След като сте инсталирали сертификата на вашия сървър, е необходимо да извършите още няколко последни стъпки, за да сте сигурни, че всичко, след изработка на WordPress уеб сайт, ще е сигурно и защитено.

  Как да насърчите читателите си да оставят повече коментари във вашия WordPress сайт?

Трябва да актуализирате URL адреса си от http на https, тъй като вече сайтът ви следва HTTPS протокола. Иначе на хората и търсещите машини, които се опитват да посетят http линка ще им бъде показана остаряла версия на вашия сайт.

Трябва да настроите URL адреса си да насочва перманенто към новия HTTPS. За да не се налага да извършвате това ръчно, може да се възползвате от някой WordPress плъгин като Really Simple SSL.

Уверете се, че WordPress адреса и адреса на сайта ви следват HTTPS протокола. Трябва да влезете в админ панела и да проверите в общите настройки дали адресите започватс https. Ако не – трябва да ги промените. Плъгинът ще може да ви помогне и с това.

Препоръчително е да проверите и всички връзки, които водят към сайта ви, разположени в и извън него. Това означава да направите стриктен преглед на блог постовете си, публикациите в социалните мрежи и т.н.

Постоянните пренасочвания ще се справят с връзките, които ще пропуснете, но все пак е добра идея промените тези, които ще намерите. Накрая направете един финален преглед на това дали всички адреси започват правилно.

Защитете WordPress сайта си със SSL сертификат!

Една от най-важните мерки, които трябва да предприемете след изработка на WordPress уеб сайт, неминуемо е да защитите посетителите и потребителите си. Затова е ключово да си осигурит SSL сертификат. Както сами забелязахте, целият процес по закупуването и инсталирането му не е твърде трудна задача.

По-скоро ще трябва да обмислите и проучите от какъв тип сертификат се нуждаете, за да задоволите нуждите и целите на бизнеса си. Необходимо е винаги да се грижите за сигурността на сайта си. Това е начинът да спечелите и да запазите доверието на своите посетители. С помощта на плъгини можете да улесните максимално процеса по инсталиране на SSL сертификат, така че всякакви притеснения може да бъдат оставени в миналото.

Ако по една или друга причина, все още не притежавате свой собствен сайт, най-добре е да се обърнете към професионалисти – като тези в нашата WordPress компания, Vipe Studio. С години опит в изработката и поддръжката на първокласни сайтове, нашите специалисти ще ви осигурят качествен, бърз и защитен сайт. Така че не се колебайте да ни потърсите при първа възможност!

Етикети:

Vipe Team

Автор Vipe Team

Нашият неуморен екип, който създава качествено WordPress насочено съдържание за Вас 24/7/365.