WordPress SEO: 5 развенчани мита
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Когато завършите процеса по изработка на уебсайт с WordPress, SEO или оптимизацията за търсачки трябва да се превърне в един от основните ви приоритети, ако искате онлайн бизнесът ви да процъфтява.
Тъй като оптимизацията за търсачки е толкова определяща за успеха на всеки сайт, темата за SEO често е придружена от дезинформация и погрешни схващания. Това до голяма степен се дължи на факта, че Google не разкрива докрай тайните на алгоритъма си – тайни, които всеки иска да знае, за да може да се класира по-високо в SERP (резултатите от търсенето).
Въпреки това нашата WordPress компания е забелязала, че в последно време гигантът Google започва да предприема все по-забележими стъпки в посока на това да бъде по-прозрачен, споделяйки повече с SEO общността.
Ако и вие се интересувате живо от темата за SEO и се чудите кое е истина и кое мит, попаднали сте на точното място! Професионалистите от Вайп Студио редовно следят всичко, което най-големите експерти имат да кажат относно оптимизацията за търсачки. Това ни помага да развиваме собствения ни блог, както и да даваме полезни съвети на многобройните ни клиенти.
В днешната статия искаме да споделим опита си и с вас, нашите читатели, като разсеем няколко често срещани SEO митове, които могат да ви объркат след като финализирате своята изработка на WordPress уебсайт. Нека развенчаването на SEO митове започне сега!
Какво означава SEO мит?
И така, преди да разбулим няколко конкретни SEO мита, е добре да ви обясним какво точно представляват тези недостоверни късчета информация, които често циркулират из Интернет пространството и усложняват живота на много нови собственици на сайтове.
Когато след изработка на уебсайт с WordPress, започнете активно да търсите съвети и трикове за това как да подобрите своето SEO, е много вероятно да се натъкнете на различни митове, които се срещат под разнообразни форми.
Много често SEO митовете се разпространяват под формата на идеи, които на практика никога не са тествани. В резултат на това методи, които по никакъв начин не оказват влияние върху привличането на квалифициран органичен трафик към даден сайт, започват да се третират като нещо изключително важно.
Освен това SEO митовете могат да се отнасят и до фактори, оказващи съвсем малко влияние върху органичното класиране или процента на конверсия, на които обаче се придава твърде голямо значение.
Нашата WordPress компания също така е забелязала, че SEO митовете често произлизат от остарели съвети, които вече не са актуални. Това означава, че онова, което някога е било ефективно за по-високото класиране на сайтовете, вече не работи, но продължава да се препоръчва.
Не забравяйте, че дори нещо да е давало резултати в миналото, с течение на времето алгоритмите са се изменили многократно и са станали много по-умни.
Не на последно място понякога се случва самият Google да даде началото на даден мит. Това става, когато недотам ясен съвет, споделен от представител на компанията, бива разбран погрешно и започва да се прилага по неправилен начин.
Ето защо ви препоръчваме да внимавате с митовете „родени от Google“, когато завършите своята изработка на WordPress уебсайт. В същността си това са просто твърдения, които са били погрешно интерпретирани от SEO индустрията, което ги превръща в недотам полезна информация.
Защо SEO митовете могат да бъдат опасни?
Нашата WordPress компания държи да ви каже, че SEO митовете могат да бъдат наистина опасни, когато говорим за развитието и успеха на вашия сайт.
Проблемът е, че ние просто не знаем точно как работят търсачките. Поради този факт голяма част от работата ни като SEO професионалисти се опира на метода проба-грешка, както и на експертни догадки.
Когато започнете да се интересувате активно от разнообразни SEO практики, може да ви бъде трудно да тествате абсолютно всички твърдения, на които попадате. Точно в този контекст започва разпространяването на SEO митове.
След като финализирате своята изработка на уебсайт с WordPress има реална опасност да започнете да оптимизирате чисто новия си сайт, посредством SEO митове, които не вършат никаква работа, или които в някои случаи дори могат да навредят на цялостната ви стратегия.
За да гарантирате, че това няма да се случи на вас, ви съветваме сами да разбивате SEO митовете като просто спрете за момент и обмислите ситуацията по-добре и от всички възможни ъгли.
Задайте си въпроси като „Как Google би могъл да измери това?“ и „Това наистина ли би имало каквато и да е полза за крайния потребител?“.
Нашата WordPress компания е на мнение, че най-голямата опасност при SEO тактиките се корени в погрешното схващане, че търсачките са всемогъщи.
Именно това разбиране ражда всевъзможни SEO митове, които обещават, че са „разбили кода“ и наистина разбират как работят търсачките и точно какво трябва да правим, ако искаме да класираме сайта си по-високо. Препоръчваме ви да не се поддавате на подобни безумни схващания, защото те не водят до нищо полезно.
5 WordPress SEO мита: Развенчани
След като вече знаете какво представляват SEO митовете и защо те могат да бъдат опасни, е време да разберем каква е истината за някои от най-често срещаните митове за оптимизацията за търсачки.
В следващите няколко точки ще развенчаем популярни SEO митове, за да ви спестим объркването и лутането след като завършите своята изработка на WordPress уебсайт.
1. Google наказва сайтовете за дублирано съдържание
Това е един от най-често разпространяваните митове. Идеята е, че ако имате съдържание на уебсайта си, което се дублира другаде в мрежата, Google ще ви накаже за това.
Разковничето тук е да разберете каква е разликата между алгоритмично потискане и ръчно действие.
Ръчно действие означава, че при ситуация, която може да доведе до премахване на уеб страници от индекса на Google, действието ще бъде предприето от човек, който работи в Google.
Оттам, собственикът на уебсайта ще бъде уведомен чрез Google Search Console.
В контраст на това алгоритмичното потискане възниква тогава, когато страницата ви не може да се класира добре, поради това, че е уловена от алгоритмичен филтър.
По същество, ако след изработка на уебсайт с WordPress имате копие на страница, което е взето от друга уеб страница, това може да означава, че няма как да изпреварите тази друга страница в класирането.
В този случай търсачките може да определят, че оригиналният хост на копието на страницата е по-подходящ за заявката за търсене от вашето копие.
Тъй като няма полза от това и двете копия да се показват в резултатите от търсенето, вашето копие може да бъде „потиснато“. Това обаче в никакъв случай не е наказание. Това просто е алгоритъмът, който върши работата, за която е създаден.
В повечето случаи копирането на една или две страници от чуждо съдържание няма да задейства алгоритъма и вие няма да бъдете „наказани“.
Ето защо нашата WordPress компания счита твърдението, че „Google наказва сайтовете за дублирано съдържание“ за SEO мит.
Разбира се, не забравяйте, че копирането на чуждо съдържание може да доведе до други проблеми, ако нямате законно право да го използвате и освен това ще намали стойността, която вашият уебсайт носи на потребителите.
2. PPC рекламата помага за класирането
Ако наскоро сте стартирали онлайн бизнес, е много лесно да се хванете на твърдението, че PPC рекламата ще ви помогне да класирате сайта си по-високо в търсачките. Това определено е мит, който за щастие може да бъде лесно развенчан.
Идеята, че след изработка на WordPress уебсайт Google би предпочел съдържанието ви, ако си платите за реклама е просто невярна.
Алгоритъмът на Google за класиране на резултатите от органичното търсене е напълно отделен от този, използван за определяне на PPC рекламни разположения.
Ето защо нашата WordPress компания държи да знаете, че ако провеждате платена рекламна кампания чрез Google, като едновременно с това имате ясно изградена SEO стратегия, това може и да е от полза за вашия сайт по други причини, но няма да повлияе пряко на вашето класиране.
3. „Възрастта“ на домейна е фактор за класиране
Друг мит, на който е възможно да попаднете след като завършите своята изработка на уебсайт с WordPress е свързан с твърдението, че „възрастта“ на домейна е фактор за класиране.
Според този мит се предполага, че тъй като даден уебсайт съществува от дълго време и се класира добре в търсачките, „възрастта“ на домейна му сигурно е важен фактор за високото му класиране.
Този мит е развенчан дори и от Google, чиито експерти обясняват, че по-старите сайтове се класират по-добре, просто защото са имали повече време да правят нещата по правилния начин.
Така например нашата WordPress компания може да ви каже, че уебсайт, който е бил активен в продължение на повече от 10 години, най-вероятно е натрупал солидно количество релевантни беклинкове към най-ключовите си страници.
Съвсем нормално е един уебсайт, който е стартирал преди по-малко от шест месеца да не може се конкурира с този, създаден преди 10 години, но „възрастта“ сама по себе си не е определящ фактор.
В случая са важни правилните SEO тактики, благодарение на които успешният сайт се е издигнал до челните позиции в резултатите от търсенето през годините.
4. По-дългото съдържание се класира по-високо
Когато финализирате своята изработка на WordPress уебсайт вероятно ще започнете да чувате, че колкото по-дълго съдържание пишете за блога си, толкова по-високо ще се класира то в резултатите от търсенето.
Съществуват много проучвания, публикувани през годините, които излагат факти за най-високо класираните уеб страници. Така например някои твърдят, че „средно страниците в първите 10 позиции в SERP имат над 1450 думи“.
Много нови собственици на сайтове се подвеждат от подобна информация и автоматично приемат, че страниците им се нуждаят от приблизително 1500 думи, за да се класират на първата страница от резултатите от търсенето.
Нашата WordPress компания обаче е тук, за да ви каже, че това по-скоро е пример за корелация, а не непременно за причинно-следствена връзка.
Само защото най-високо класираните страници в дадено проучване имат повече думи в тях, отколкото страниците, класирани на 11-то и по-ниско място, в никакъв случай не превръща броя на думите в надежден фактор за класиране. Така че това е поредният развенчан SEO мит.
5. Ключовите думи в URL адресите са много важни
След изработка на уебсайт с WordPress може да попаднете на информация, която твърди, че ключовите думи в URL адресите са много важни за класирането ви в резултатите от търсенето.
Е, ние пък можем да ви кажем, че ключовите думи в URL адресите далеч не притежават толкова голяма сила.
Експертите на Google неведнъж са казвали, че ключовите думи в URL адресите са много незначителен, съвсем лек фактор за класиране.
Това означава, че ако сте решили да пренапишете URL адресите си, за да включите повече ключови думи в тях, вероятно ще нанесете повече вреда и ще си докарате допълнителни главоболия.
Нашата WordPress компания ви напомня, че процесът по масово пренасочване на URL адреси трябва да се извършва единствено когато е крайно необходимо, тъй като преструктурирането на сайт винаги има своите немалки рискове.
Ето защо пренаписването на URL адреси, с цел да добавите ключови думи в тях, не си заслужава.
Не се подлъгвайте от популярни SEO митове!
Това бяха 5 от най-популярните SEO митове, за които ви съветваме да внимавате, когато финализирате своята изработка на WordPress уебсайт.
Препоръчваме ви да следите актуалните SEO тенденции, използвайки надеждни ресурси, какъвто е и блогът на Вайп Студио.
По този начин ще бъдете добре информирани и ще ви е по-лесно да разграничавате истински полезната информация от объркващите SEO митове.
Преди да можете да развенчавате SEO митове обаче, първо ще трябва да се сдобиете със собствен сайт, за който да изградите стратегия за оптимизация за търсачките.
Ако търсите доверен дългосрочен партньор, който да създаде за вас сайт на световно ниво, не се колебайте да се свържете с експертите от Вайп Студио.
Професионалната услуга за изработка на уебсайт с WordPress, която предлагаме гарантирано ще отговори и на най-високите ви изисквания. Очакваме запитванията ви!
Повече по темата
Етикети: SEOSEO митовеWordPresswordpress блогWordPress Информацияwordpress съдържаниебизнесбизнес сайтблогизработка на WordPress сайтонлайн бизнесоптимизацияоптимизация за търсачкисайт с wordpressсъвети