Мигриране на множество информационни уеб сайтове към WordPress – какво е важно да знаем
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
В това изчерпателно ръководство ще ви преведем през процеса на безпроблемно мигриране на множество независими инсталации на WordPress към централизирана мултисайтова настройка на WordPress. Този процес на миграция ще обработва безпроблемно сайтове с техните индивидуални имена на домейни и тези, които използват поддомейни под основния ви домейн.
За целите на този урок ще се съсредоточим върху мигрирането на WordPress инсталации, хоствани на сървър чрез cPanel. Ако вашето решение за управление на сървъра е различно, не се притеснявайте; можете лесно да приспособите тези инструкции, за да отговарят на вашата конкретна настройка.
Стъпки, които да следвате
Стъпка 1: Защитете вашия уебсайт
Започнете, като направите цялостно архивиране при изработка на уеб сайт с WordPress с помощта на cPanel. Освен това, за допълнително удобство, направете копие на всички сървърни файлове чрез FTP. Това гарантира лесен достъп до добавки и теми по време на по-късните етапи на миграцията.
Стъпка 2: Експортирайте съдържание от съществуващи инсталации на WordPress
Във всяка от вашите съществуващи инсталации за изработка на уеб сайт с WordPress отворете Инструменти > Експортиране в WordPress. Изтеглете WXR файловете, които съдържат всички публикации и страници за всеки сайт. Проверете дали експортираните файлове наистина обхващат цялото необходимо съдържание, като прегледате последния запис в текстов редактор; трябва да представлява най-новата публикация.
Като предпазни мерки помислете за деактивиране на всички добавки за изработка на уеб сайт с WordPress, преди да започнете експортирането, тъй като някои добавки могат да се намесят и да генерират непълни или празни файлове. Освен това предварително изтрийте поставените под карантина спам коментари, за да предотвратите ненужно увеличаване на размера на файла за експортиране.
Стъпка 3: Инсталиране на WordPress
Започнете, като инсталирате WordPress на вашия сървър, като се придържате към предоставените стандартни инструкции за инсталиране.
Стъпка 4: Активирайте функцията за много сайтове
Активирайте функцията за много сайтове при изработка на уеб сайт с WordPress. Това включва извършване на няколко модификации на файла wp-config.php. Изберете опцията за поддомейн, а не за поддиректория, докато настройвате мрежата. Изчерпателни насоки за създаване на мрежа можете да намерите в официалната документация на WordPress.
Стъпка 5: Създаване на блог за миграция
Създайте отделни блогове за всеки от сайтовете, които възнамерявате да хоствате под отделни домейни. Например, ако мигрирате блог с име „importedblog.org“, той ще стане „importedblogdotorg.mydomain.com“.
Моля, бъдете внимателни, когато избирате имената на блоговете, тъй като промяната им по-късно може да доведе до проблеми с пренасочването на администратора, особено когато мигрирате сайтове в рамките на същия хостинг акаунт.
Стъпка 6: Импортирайте съдържание за всеки блог
Отидете до задната част на всеки новосъздаден блог и импортирайте съответния WXR файл. По време на процеса на импортиране се уверете, че картографирате авторите точно или създайте нови. Също така проверете опцията за импортиране на снимки и прикачени файлове. Подробни инструкции в подпанела за импортиране на инструменти могат да бъдат разгледани за помощ.
Забележка: Ако изберете да импортирате изображения от изходния сайт, проверете дали те са правилно качени на подходящото място и се показват правилно в съответните им публикации или страници на целевия сайт.
Стъпка 7: Прехвърлете файлове с теми и добавки
Преди да продължите, потвърдете, че вашите добавки за изработка на уеб сайт с WordPress са съвместими с мрежовата инсталация. Ако някой плъгин не се поддържа, избягвайте да го инсталирате. Вместо това потърсете подходящи алтернативи, които специално се грижат за „multisite“ или „mu“, като например „плъгин за социални отметки WordPress multisite“.
След това копирайте файловете на темата и плъгина от старите си инсталации на WordPress в съответните им директории в новата папка wp-content. Имате възможност да активирате теми за цялата мрежа или да изберете индивидуално теми за конкретни сайтове чрез раздела Суперадминистратор > Сайтове.
Стъпка 8: Персонализирайте конфигурацията на WordPress за всеки сайт
Продължете да персонализирате конфигурационните настройки за изработка на уеб сайт с WordPress, изпълнимите модули и други елементи за всеки отделен сайт. На този етап се уверете, че всеки сайт се показва точно както преди, макар и с URL адреса във формата subdomain.example.com или example.com/subsite, вместо неговия краен и правилен URL адрес.
Тази стъпка включва щателни корекции за запазване на оригиналния външен вид при изработка на уеб сайт с WordPress, като същевременно безпроблемно го прехвърля към новото му местоположение на домейн или поддомейн. Отделете време, за да проверите и тествате функционалността на всеки сайт, за да гарантирате гладко потребителско изживяване през целия процес на миграция.
Вече знаете, как да мигрирате множество информационни уеб сайтове към WordPress
В случай, че старият сайт вече не е достъпен и осъзнаете, че определени настройки не са били копирани, или искате да проверите отново точността на конфигурацията, има полезен трик за извличане на информация. Извършете търсене в Google за вашия сайт и след това щракнете върху опцията за преглед на кешираната версия. Моля, имайте предвид, че този метод е жизнеспособен само докато вашият нов сайт не бъде индексиран от търсачките, така че е важно да действате бързо за достъп до кешираното съдържание. По този начин можете да извлечете ценни данни и да се уверите, че всичко е правилно конфигурирано по време на процеса на мигриране.
Повече по темата
- WordPress Multisite като инструмент за управление на съдържание в големи компании
- WordPress Multisite като инструмент за управление на съдържание в големи компании
- Предимства на използването на Headless WordPress за модерни корпоративни уебсайтове
- Ползи от интеграция на Next.js с WordPress за корпоративни уебсайтове
- Как WordPress Multisite може да подпомогне управлението на съдържанието за големи организации