Изработка на уеб сайтове | Vipe Studio » Свободия » Когато WordPress срещне Черно море с обещанието да го защити

Когато WordPress срещне Черно море с обещанието да го защити

ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути

Каква е връзката между WordPress, Черно море и борбата за неговото опазване?

Е, ние сме изключително горди да споделим, че един от разработчиците на Вайп Студио – Йоан Колев – е сред най-отдадените поддръжници на каузата за Черно море без пластмаса.

Черноморският пейзаж е осеян с безброй красиви гледки, но за съжаление магическите кътчета често биват загрозени от един от най-големите врагове на природата, а именно пластмасата. Тук обаче се намесва нашият колега и приятел Йоан Колев.

А какъв е неговият начин за привличане на общественото внимание към наболелия проблем със замърсяването на морето с пластмаса? Единствено по рода си уиндсърф предизвикателство, което в основата си представлява амбициозна инициатива, подхранвана от неговия несломим спортен дух и любов към природата.

Запознайте се с Йоан – WordPress разработчикът, който сърфира и пише код с вятъра

Освен неразделна част от звездния екип на Вайп Студио, Йоан Колев също така е и бивш олимпийски състезател и балкански шампион по уиндсърф клас RS:X racing. Той започва професионалната си спортна кариера, когато е на десет години и бързо се издига до престижното пето място сред най-добрите млади сърфисти в Европа.

Йоан има бакалавърска степен по ветроходство (специализация „треньор“) от Националната спортна академия „Васил Левски“ и е един от съоснователите на Akasha Surf School.

Йоан влиза в първата десетка на Световното първенство през 2010 г., като същата година печели и първата си Балканска титла. През 2011 г. той се класира на трето място сред най-добрите млади сърфисти в света, а през 2012 г. участва на Летните олимпийски игри в Лондон, където завършва 26-ти, доказвайки за пореден път, че наистина е един от най-добрите сърфисти в световен мащаб.

В допълнение към любовта му към спорта и природата, Йоан е и сред най-квалифицираните WordPress разработчици в България, който, за наша радост, избра да развива професионалните си умения именно във Вайп Студио. С гордост можем да наречем Йоан не просто колега, но и изключителен приятел, който е с нас от самото начало на пътешествието ни.

Подобно на всички други експерти от нашата WordPress агенция, Йоан обръща голямо внимание дори на най-дребните детайли в уеб разработката и има силен интерес към имплементирането на иновативни технологии. Добавете към това и солидна доза ноу-хау за уиндсърфинг и отдаденост към опазването на съкровищата на природата и ще получите сигурна рецепта за успех.

  PicklePress - новият (първоаприлски) WordPress плъгин на Vipe Studio

Инициативата WIND2WIN

Замърсяването на българското Черноморие с пластмаса е неоспорим факт. За щастие хора като Йоан Колев работят активно за решаването на този спешен проблем. Йоан обаче не е напълно сам в това си начинание. Той и Илияна Стоилова са двама професионални уиндсърфисти, които са запалени привърженици на каузата да запазим морето си чисто и без боклук.

Уиндсърф дуото вярва от все сърце, че „Черно море без пластмаса“ не е просто приказна концепция, която не може да бъде трансформирана в реалност. Напротив, двамата правят всичко по силите си, за да превърнат опазването на морето в тема, която се дискутира целогодишно, а не само по време на летния сезон.

Още през 2018 г. Йоан и Илияна предприемат иновативен подход, за да привлекат общественото внимание към разглеждания проблем и предприемат необичайно пътешествие, което в крайна сметка се оказва невероятно ангажиращо събитие, което грабва интереса на по-широката аудитория.

Инициативата WIND2WIN стартира с първото по рода си 300-километрово уиндсърф предизвикателство, което е в подкрепа на каузата „Черно море, свободно от пластмаса“. Приключението им ги отвежда от Дуранкулак до Резово, които са съответно най-северната и най-южната гранични точки на българското Черноморие. През цялото време двамата уиндсърфисти разчитат единствено на силата и благосклонността на вятъра.

300-километров преход по вода, който несъмнено изпитва силата и волята им. Предизвикателството е успешно завършено за 72 часа, но най-впечатляващото е, че то успява да се превърне в уникална кауза за по-чисто море, която надхвърля еднократното предизвикателство.

Урокът? Всичко е възможно и не съществува проблем, който да не може да бъде разрешен, стига да имаме достатъчно решителност и план за действие. Това, което започва като смело приключение на двама състезатели по уиндсърф, сега се е превърнало в инициатива, която няма срок на годност и продължава да вълнува широката публика.

Вайп Студио с гордост може да ви разкрие, че само през последните няколко летни сезона инициативата WIND2WIN е събрала над 3 тона отпадъци от българските плажни ивици. Каузата е довела и до инсталирането на алтернативни контейнери за събиране на цигарени фасове, а в цялата страна продължава да има много ентусиасти, които ежедневно се борят със замърсяването на морето, благодарение на похвалната кауза на WIND2WIN.

  Основателят на Вайп Студио, Иван Попов, представя “WordPress Beyond “The Beyond”

Невероятният разказ за вълнуващото пътуване на Йоан и Илияна вече може да се гледа и в документалния филм „Море на вятъра“, който беше отличен с наградата за най-добър български документален филм на Банско Филм Фест 2019.

WIND2WIN: Каузата отвъд предизвикателството

Основната цел на предизвикателството WIND2WIN, както и стартирането на инициативата, е свързана със стремежа да се повиши обществената осведоменост относно проблема със замърсяването с пластмаса в Черно море.

Черно море е силно замърсен водоем. Според редица проучвания на учени е установено, че всеки ден 3 тона пластмаса достигат до Черно море по суша и реки. Освен това промишлените полимерни отпадъци представляват 90% от общия твърд боклук в нашето море.

Инициативата WIND2WIN има за цел да промени тази мрачна статистика и да докаже, че непрекъснато променящата се природа може да мотивира човек да продължи напред и да се развива не само за свое добро, но и в името на значима социална кауза.

По време на 300-километровото амбициозно предизвикателство през 2018 г., заедно с Йоан и Илияна, които летят по вълните на техните уиндсърфове, още един плавателен съд ги следва неотлъчно. На неговия борд са двама известни морски биолози – Велизара Стоилова и Димитър Беров.

Те са натоварени със задачата да направят подробен мониторинг на плаващите морски отпадъци. В резултат на това те успяват успешно да снемат параметрите на морската вода в крайбрежните райони и да наблюдават невероятните морски бозайници, сред които са и трите вида делфини, които се срещат в нашите води.

Целият екип на Вайп Студио се гордее с факта, че WIND2WIN вече е повече от предизвикателство или дори кауза – днес инициативата е символ на по-голямата трансформация, която трябва да започне в самите нас, ако искаме да спечелим битката за по-чисти океани и морета.

Замърсяване с пластмаса в Черно море

Промишлени полимери или пластмасови частици с размер над 2,5 см – предимно пластмасови бутилки, опаковки, чували и торби, се оказват най-разпространените отпадъци в изследваната зона между нос Калиакра и гр. Бургас.

  Всеки край е едно ново начало ~ 2021

Това изследване е проведено от Лабораторията по морска екология в Созопол, в партньорство с Българската академия на науките, през август 2017 г. На борда на плавателния съд Rainbow Warrior морските биолози Димитър Беров и Стефания Клайн провеждат своето проучване по време на кампанията на Greenpeace, озаглавена “Free of Plastic” („Без пластмаса“).

Въпреки недвусмислените резултати от проучванията на морските биолози, проведени през последните няколко години, сериозните изследвания в Черно море продължават да бъдат тревожно малко на брой, а адекватните познания за плаващите твърди отпадъци на практика почти липсват.

Необходими са достатъчно събиране на данни и мониторинг, за да се продължи с подходящи инициативи, насочени към намаляване на количеството пластмасови отпадъци, плаващи в Черно море. Въпреки това, благодарение на хора като Йоан Колев и инициативи, като предизвикателството WIND2WIN, всички във Вайп Студио са убедени, че положителната промяна вече е започнала и ситуацията ще се подобрява с всяка изминала година.

Нека спрем заедно катастрофата, която микропластмасата води със себе си!

Пластмасата започва да се произвежда масово през 50-те години на миналия век, а производството ѝ бързо се увеличава драстично от 1,5 милиона на 280 милиона тона годишно. Приблизително една трета от сегашното световно производство се състои от опаковки за еднократна употреба.

Според някои от най-стряскащите предвиждания на учените до 2050 г. в океана ще има повече пластмасови отпадъци, отколкото риба. Тази мрачна прогноза може да се превърне в реалност, ако човечеството продължи да консумира със сегашния си темп. Нека не забравяме, че морските дарове са основният източник на храна за 2,6 милиарда души.

Пластмасовите отпадъци имат значително вредно влияние върху човешкото здраве, в допълнение към сериозната вреда, която нанасят на морските биосистеми. Микропластмасата заплашва да донесе със себе си бедствие, което крие сериозни рискове за цялото световно население. За щастие, не всичко е загубено.

Експертите от Вайп Студио вярват, че всички ние можем да работим заедно, за да сложим край на микропластмасовата катастрофа, която сами си причиняваме. Нека последваме примера на нашия колега и приятел Йоан Колев и заедно да се погрижим за синята част на нашата планета!

Етикети:

Vipe Team

Автор Vipe Team

Нашият неуморен екип, който създава качествено WordPress насочено съдържание за Вас 24/7/365.