5 грешки в чата при изработка на уебсайт с WordPress
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ: Минути
Когато се стигне до изработка на WordPress уебсайт, то това най-вероятно е за да покрие дадени цели, които компанията има. Ако целта на Вашето онлайн присъствие е да генерирате потенциални клиенти, то тогава трябва да се погрижите да им бъдат подсигурени различни възможности за връзка с Вас.
Трябва да имате предвид, че много от посетителите на WordPress сайта Ви няма да попълнят формуляр за контакт, защото не искат да чакат отговор. Други пък няма да се обадят на посочения от Вас телефон, защото не искат да се ангажират с телефонно обаждане.
За щастие, чатът на Вашия сайт може да запълни тези дупки и много от потребителите да изберат него като най-желанията опция, чрез която да осъществят контакт с Вас.
Чрез него, те могат да зададат своите въпроси и да разберат повече за фирмата Ви и дейностите, които извършва тя. Клиентският чат е един от най-добрите инструменти за комуникация, но ако не се използва правилно, може да навреди на цялостното потребителско преживяване на WordPress уебсайта Ви.
Ще разгледаме петте най-често срещани грешки, които да избягвате във Вашия чат с потребителите, за да осъществите максимално ползотворна комуникация и за двете страни.
1. Задължителни полета при започване на чат
Когато настройвате системата за клиентски чат, имате възможността да настроите и информацията, която посетителят да представи, за да започне чата. Нещо, което много компании допускат като грешка е да изискват твърде много информация на този етап от комуникацията.
Изискването на твърде много информация на клиента е лоша стъпка в потребителското преживяване, което WordPress сайта осигурява. Вие трябва да предразположите Вашите потенциални клиенти и да предизвикате чувство на доверие в тях. Така те ще се почувстват комфортно и ще се възползват от продукта/услугата, която предлагате.
За да постигнете това усещане за удобство, ограничете изискванията за старт на комуникацията помежду Ви. Намалете формуляра от чата на Вашия WordPress уебсайт до максимум 3 полета: име, телефон и имейл адрес. Те са важни, защото ако прекъснете връзката си в чата, имате възможността да се свържете с посетителя по-късно. Останалата част от въпросите, на които искате те да отговорят, може да зададете по време на самата комуникация.
2. Липса на добре обучени кадри
Разговорите с потенциални клиенти в чата на живо са много различни от комуникацията по телефон или имейл. В чата на WordPress сайта Ви, трябва да отговорите възможно най-бързо, да придадете приятелски тон на комуникацията и да не оставите потребителят да приключи сесията си в сайта, преди да сте отговорили.
По тази причина, трябва да отделите специално внимание на търговския представител, който ще отговаря за комуникацията с клиенти, и да го обучите подобаващо за разговорите, които ще провежда по чат. Той трябва да знае как да задържи потребителите ангажирани към Вашия WordPress сайт и да ги преведе през целия процес, който е нужен за реализиране на покупка.
Тази цел може да постигнете като създадете основни скриптове за често срещани въпроси и сценарии за клиентски чат. Това е чудесен ресурс, който ще помогне на Вашия екип да реагира оптимално бързо и адекватно на потребителите, които се свържат с Вас.
3. Оставяне на настройки по подразбиране
За всеки отделен чат в WordPress уебсайт, има няколко стъпки, през които трябва да преминете в процеса на настройка. WordPress агенцията, с която разработвате платформата си, може да Ви асистира в това да инсталира плъгин, да създаде код или да персонализира основни елементи на клиентския чат, така че той да придобие индивидуална и уникална визия.
Това, обаче, не винаги се прилага на практика и много собственици на WordPress сайтове не персонализират формулярите за съобщения и чат спрямо техния тон на комуникация. Оставянето на опциите, зададени по подразбиране в клиентския чат, може да наруши връзката, която брандът вече е изградил с потребителя и да намали цялостното потребителско преживяване на WordPress сайта.
Прегледайте и персонализирайте предварително формата за чат и офлайн настройки. Когато обърнете специално внимание на тези елементи и ги изградите спрямо възгледите на компанията Ви, ще можете да извлечете максимално добри резултати от комуникацията чрез клиентски чат на WordPress уебсайта Ви.
4. Пропускане на пиковите часове за активност на клиентския чат
Когато добавите чат към Вашия WordPress уебсайт, ще Ви бъде трудно да прецените колко потребителя ще се свържат с Вас и по кое време ще бъдат най-активни. Това със сигурност не значи, че трябва да подминавате тази стъпка.
Почти невъзможно е екипът Ви да бъде на линия в клиентския чат 24/7 и затова би била добра стратегия да изградите график на работа. Но, за да бъде този график полезен и ползотворен, трябва да идентифицирате пиковите часове, в които хората се обръщат към този чат. Това е най-подходящият момент да се ангажирате с потребителите на WordPress сайта и да успеете да ги превърнете в клиенти на Вашата компанията.
Ако имате възможност, би било резултатно да изпитате най-активните часове във Вашия WordPress уебсайт, чрез провеждане на тест. Подсигурете търговски представител, който да бъде активен по време на целия работен ден в клиентския чат и повторете това действие в няколко последователни дни или седмица. Така лесно ще можете да установите в кой момент от деня потребителите се активизират и задават повече запитвания към чата.
NB! Ако много от членовете на екипа могат да се включат в управлението на чата, създайте график за работа помежду им и се уверете, че винаги има някой активен по време на пиковите часове.
5. Непроследяване след приключване на чата
Надзираването на потребителската активност е ключов аспект за чата на живо. Посетителите в мрежата често правят много неща наведнъж и са отворили множество прозорци или браузъри, а това увеличава шанса им да отпаднат от комуникацията, преди тя да е приключила.
Не забравяйте да изискате имейл адреса на посетителите във формуляра, преди чата да започне. Така ще имате алтернативен метод за контакт, който да използвате, ако чатът бъде прекъснат.
Ако клиентът прекъсне сесията в WordPress уебсайта, преди края на разговора, можете да изпратите семпъл имейл до потенциалния клиент. Попитайте дали би желал да се свържете с него чрез телефонно обаждане или по имейл, за да продължите дискусията, която сте започнали в чата.
Продължавайте да подобрявате Вашия клиентски чат
Ако сте в началото на разработването на система за чат в WordPress сайта Ви и не сте сигурни как да започнете, Vipe Studio ще се отзове в тази трудност, като сигурният и надежден партньор, който е. Екипът ни препоръчва да използвате услугата tawk.to за интегрирането на клиентски чат във Вашия WordPress сайт.
Тъй като клиентският чат все още е сравнително нова функция за уебсайтове, постоянно се разкриват нови функции и интеграции, свързани с тях. Не забравяйте, че малките подобрения, могат да направят голяма разлика. Усвоете правилно системата за чат във Вашата платформа и достигнете едно ново ниво в комуникацията с Вашите потребители.